Domů Svět Dvěma milionům dětí v Kongu hrozí smrt hladem. Porodnost v zemi přesto...

Dvěma milionům dětí v Kongu hrozí smrt hladem. Porodnost v zemi přesto neklesá.

0
screen shot

Tiskové agentury dnes oznámily zprávu, která platí pro mnoho zemí subsaharské Afriky. Prý více než dva miliony dětí v Demokratické republice Kongo může zemřít hlady, pokud nedostanou pomoc, kterou potřebují. Zpráva pochází od OSN a k podobným číslům bychom došli i v dalších zemích “černé Afriky”.

Hláška u jídelních stolů v naší zemi u nedojedených talířů “co by za to děti v Africe daly” je stará desítky let. Afričané po dekolonizaci svých zemí nejsou schopni se o sebe sami postarat. Přesto jejich počty neustále rostou a s tím i jejich problémy, které nyní dostávají apokalyptické rozměry.

Pokud jste se tak jako já narodili v roce 1977, stejně jako já jste od mala slýchali o tom, jak mají děti v Africe hlad. V roce 1977 žilo v Africe 441 milionů obyvatel. Za 40 let se jejich počet téměř ztrojnásobil. Je jich 1,277 miliard. Pokud je na jeden prázdný talíř třikrát víc strávníků, není to dobré.

OSN nyní pro Afriku shání dárce. Reklamy na to, jak Africe pomoci, můžete vidět i v naší televizi. Ale co to vyřeší? Máme Africe pomáhat se ještě více násobit a na jejich stále stejně prázdný talíř mít ještě více strávníků? Máme přece vlastní lidi, kteří dnes možná nebudou nic jíst, protože mají prázdnou kapsu. Máme vlastní lidi, kteří děkují počasí, že se konečně umoudřilo, a oni nebudou na ulicích v noci mrznout.

Dokud bude do Afriky směřovat pomoc, Afrika nebude mít motivaci se o sebe starat sama. Dej člověku rybu, má jeden den co jíst. Nauč ho chytat ryby, bude mít co jíst každý den. Veřejná debata v Česká republice by měla směřovat k zastavení jakékoliv pomoci Africe, která Africe více škodí, než pomáhá. Od věci by nebylo ani omezení činnosti organizací, které na území České republiky tuto aktivitu organizují. Jejich vlivem je totiž Afrika rok od roku ve větším maléru, který se konečně díky masové migraci promítá i do evropských měst.

Komentáře

komentáře