Národní fronta má po svém kongresu nové jméno. Vystoupil zde i Steve Bannon.

0
Foto: PHILIPPE HUGUEN

Bývalý stratég Donalda Trumpa a bývalý šéfredaktor Breitbart News, který o první místo přišel díky zákulisnímu boji s globalistickým křídlem Trumpovy administrativy a o druhé díky špatně voleným slovům, kterými si znepřátelil mecenáše americké pravice Mercéra, se o víkendu jako host účastnil sjezdu francouzské Národní fronty.

“Ať si vás nazývají rasisty, ať si vás nazývají xenofoby, ať si vás nazývají nativisty. Noste to jako odznak cti,” řekl shromážděným na kongresu.

Kongres FN má za cíl nastavit straně nový směr, se kterým by mohla na francouzské politické scéně dosáhnout většího úspěchu.

“Jste součástí světového hnutí, které je větší než Francie, větší než Itálie,” připomněl shromážděným Bannon. “Historie je na naší straně.”

Bannon do Evropy přijel kvůli úspěchu antimigračních stran v Itálii a kongres FN je jakousi vedlejší zastávkou. Nicméně důležitou. Již během týdne promluvil ve Švýcarsku a tvrdí, že cestuje po světě, aby se poučil.

Ocenil vizi Marine Le Pen, která už nechce politickou scénu dělit na tradiční levici a pravici, ale na nacionalisty a globalisty.

Svou roli na tom, že se Bannon na kongresu objevil, sehrálo nedávné americké vystoupení Marion Maréchal-Le Pen. Bannon je velkým obdivovatelem této mladé političky a tvrdí o ní, že je jednou z nejdůležitějších osob na světě.

Na kongresu se také schválil nový název strany, která vystupovala pod názvem Front national už od svého vzniku. Novým názvem je Rassemblement National – tedy Národní shromáždění.

Kritici už vytahují, že pod stejným názvem ve Francii existovala v letech 1941-1944 jiná strana, která usilovala o kolaboraci s Třetí říší. Což je pravda. Ale podobných uskupení, které si do názvu daly slovo národ a k tomu nějaké další slovo, bychom našli stovky a najít pro národní stranu jméno, které již nebylo někdy použito, je v podstatě nemožné. Vyčítat straně ve volbě tohoto jména nějaký vedlejší úmysl je trapné.

Středoevropan přeje Národnímu shromáždění hodně sil. Ať žije Francie.

Komentáře

komentáře