75 procent italských prvovoličů dalo hlas protisystémovým stranám

0
Foto: SWG

Unavenost z tradičních stran se projevuje volebními výsledky v mnoha evropských zemích. Nejinak tomu bylo v Itálii, kde nové statistiky ukázaly, že 75 procent prvovoličů dalo hlas protisystémovým stranám.

Data, která sestavila italská výzkumná agentura SWG, ukazují, že tito mladí lidé odmítli strany establishmentu a dali šanci buď nováčkům nebo dosavadním stranám spíše z politického okraje.

Populistické Hnutí pěti hvězd, které slíbilo univerzální základní příjem a tvrdý přístup k migraci, si mladé získalo nejvíc. Hlas jich Hnutí dalo 43 procent. Na druhém místě skončila ostře protimigrační Liga, která získala 19 procent prvovoličů.

Systémová, levicová a promigrační Demokratická strana dostala na zadek jako podobné strany v České republice. Hlas jí dalo jen 12 procent prvovoličů, ačkoliv se strana mladé snažila uplatit “příspěvkem” 500 eur.

Starší voliči volili přesně naopak. Demokratická strana získala 26 procent, ačkoliv Hnutí pěti hvězd hezkých 22 procent. Bylo by dobré znát diskuse italských levičáků, kteří si v Británii po Brexitu stěžovali, že jim “staří vzali budoucnost”. V Itálii zřejmě budou argumentovat mladickou nezkušeností nebo tak něco.

Prvovoliči také měli dost masivní volební účast. Celých 81 procent. A to znamená jediné – na změně kurzu italské mládeži opravdu záleží a ten kurz směřuje doprava.

Komentáře

komentáře