Muž s nožem zastřelený u íránské ambasády ve Vídni měl islamistické konexe

0
Foto: Andi Schiel

AFP – Egypťan žijící v Rakousku, který byl o víkendu zastřelen při pokusu napadnout vojáka před rezidencí íránského velvyslance ve Vídni, byl islamistou. Předběžné vyšetřování ukázalo, že měl “jasné sympatie s politickým islámem”.

Ačkoliv jeho motiv zatím není znám, to, co se našlo u něj doma a při prohlídce jeho účtů na sociálních sítích, mnoho napovídá. Sledoval například radikálního německého salafistického kazatele Pierra Vogela. Byl také fanouškem skupiny agitující za “propuštění sunnitských vězňů v Iránu”.

Úřadům byl znám už při svém působení v rakouské armádě, kde byl registrován jako muslim. Díky tomu se směl pětkrát denně modlit a nechat si růst plnovous.

Mohamed E. zaútočil na hlídkujícího vojáka před rezidencí a při boji na zemi jej několikrát bodl. Voják proti němu nejprve použil pepřový sprej, ale nakonec udělal, co bylo třeba, a islamistu zlikvidoval čtyřmi výstřely ze své zbraně. Bodná zranění na jeho těle se ukázala být lehká. Při střetu nicméně utrpěl šok.

Policie po incidentu posílila ochranu všech ambasád ve městě.

Írán je jako šítský stát nepřítelem islamistů, kteří jsou sunnitského vyznání. Šíty pokládají za odpadlíky od víry a jsou jejich největšími nepřáteli.

Z Rakouska odešlo do Sýrie bojovat pro Islámský stát téměř 300 lidí. Polovina z nich byli Čečenci. Vysoké procento tvořili i Bosňáci a Albánci.

Komentáře

komentáře