Švédská vláda finančně podpoří iniciativy, které dostanou cizince k volbám

0
Foto: JONATHAN NACKSTRAND

Švédská vláda hodlá utratit 8 milionů švédských korun na iniciativách podporující obyvatele Švédska nešvédského původu, aby se účastnili voleb.

Agentura pro mládež a občanské záležitosti (MUCF) oznámila, že finančně podpoří asi 20 organizací a asociací, aby zvýšila volební účast v oblastech, jako jsou migranty silně obydlená předměstí Stockholmu, informuje Sveriges Radio.

“Volební účast v Rinkeby je extrémně nízká. Dáme dohromady lidi skrz workshopy, výchovné iniciativy a ukážeme výhody účasti ve volbách,” říká Jörgen Strandberg, který vede jednu z asociací, která dotace pobírá.

“Jedním z nápadů je najmout deset lidí na čtyři týdny. V prvním týdnu se mladí lidé budou vzdělávat o tom, co volby znamenají. Pak tito dobrovolníci budou chodit od dveří ke dveřím spolu s odpovědnými dospělými,” říká.

Mnozí cizinci žijící ve Švédsku se podle jednoho z obyvatel předměstí, Dahir Jeyta, voleb neúčastní. A systémové strany, které ze Švédska v posledních 30 letech udělaly to, co z něj dnes je, v nich cítí svou šanci, jak se udržet u moci. Imigranti totiž pro vlastenecké švédské strany pochopitelně hlasovat nebudou.

Nadějí Švédska jsou Švédští demokraté (SD). Průzkumy jejich volebních šancí velice kolísají. Záleží i na agentuře, která průzkum provádí. Agentura Sentio loni v srpnu SD přiřkla 27,4 procent, což z ní v tu chvíli udělalo nejpopulárnější švédskou stranu. Agentura Sifo o tři měsíce později SD dala jen 14,7 procent. Na průzkumy se tedy raději nespoléhejme a počkejme si až na volby samotné. Vzhledem k situaci, které Švédsko čelí, může být výsledek pro SD velice dobrý.

Komentáře

komentáře