Švýcarská armáda dala zelenou šátkům u vojaček

0

Islámská pokrývka hlavy je kompatibilní s uniformou švýcarské armády, sdělil médiím federální radní Guy Parmelin a potvrdil tak, že poprvé je mezi rekruty muslimka nosící hidžáb. Vyplynulo to díky dotazu Švýcarské lidové strany v parlamentu, zda armáda dovoluje vojákům nosit závoj.

“Mladá žena zveřejnila svou fotografii v uniformě švýcarské armády, kde má baret přes islámský závoj, a chlubí se, že je první zahalená žena konající vojenskou službu,” řekl Jean-Luc Addor.

“Toleruje se to?” ptal se zástupce SVP a pokračoval s otázkou, zda má švýcarská armáda “vůli nebo prostředky zasáhnout proti nošení závoje”.

Parmelin, který vede Úřad pro Obranu, civilní ochranu a sport, říká, že náboženské oděvní doplňky jsou zcela v souladu s pravidly, pokud zůstanou schovány pod oficiální uniformou. A dodal, že zmíněný oděv není závoj, ale šátek.

Ke kontroverzi se vyjádřil i ministr, který řekl, že v armádě musí být všechny výrazné symboly skryty ať už jde o “kříž, jarmulku, nebo cokoliv jiného”.

“Jako mnohé další armády světa aplikujeme regulace uniforem založené na ideji, že všichni vojáci by měli vypadat stejně.” Pokud je prý vojačka v uniformě, hidžáb by neměl být vidět.

Komentáře

komentáře