Autoři úspěšného scénáře shánějí peníze na film o muslimech ve střední Evropě

0
Petr Klein Svoboda a Lucie Klein Svobodová. Foto Ondřej Neff

O scénáři k filmu, který vzbudil nevoli aktivistů zodpovědných za udělování dotací ze státních fondů na podporu české kinematografie, jste možná slyšeli. Příběh o scénáři, který vyhrál v roce 2017 první cenu Filmové nadace, a který byl hlídači té správně progresivní kultury označen jako nedostatečně pozitivní, nešlo jen tak někam spláchnout. Rozhovor s autorkou scénáře, Lucií Klein Svobodou, se objevil na iDnes, a byl masově sdílen.

Lucie a její manžel Petr Svoboda, syn zesnulého českého hudebního génia Karla Svobody, to ale nevzdali, a peníze na natáčení se rozhodli shánět dál. Jedním z nových způsobů, který se v Čechách teprve zabydluje, je crowdfunding. Konečně i tímto způsobem přes zahraniční crowdfundingový web sehnali tvůrci české veleúspěšné počítačové hry Kingdom Come: Deliverance potřebné zdroje. Tak proč by to nemohlo vyjít s filmem, který má toho tolik co říct.

Film, který se jmenuje Jako v ráji, je filmem středoevropským. Popisuje čtyři příběhy ze čtyř středoevropských zemí – České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska – postavené na střetu islámské a domácí kultury. Podle autorů má každá z těchto zemí svůj specifický vztah k muslimům. Tyto komunity jsou stále ještě malé, ale jsou. V Polsku především čečenská, v Maďarsku turecká, na Slovensku a u nás arabská. Lucie Klein Svoboda vzala různé zkušenosti z těchto zemí, umístila je do scénáře a vzniknout z toho má hraný film

Že Lucie a Petr umějí, o tom svědčí i jejich filmový debut Pírko. Film to není pro každého, protože je drsně realistický a ukazuje naše hlavní město tak, jak bychom jej nejraději neznali, ale jaké pod povrchem bohužel je.

Snaha o drsnou, neupravenou realitu stojí i za tvorbou “Jako v ráji”. Žádné lakování narůžovo, žádné světlé zítřky, žádné sluníčko, ale syrový příběh bez příkras.

Pokud chcete projekt podpořit i vy a přispět tím k tomu, že spatří světlo světa, máte tu možnost na Startovači. Film je ten nejsilnější vypravěčský nástroj a podobné filmy jsou v dnešní době důležité. Autoři vás také za váš příspěvek chtějí odměnit. Čím více přispějete, tím více dostanete zpátky. Ti nejštědřejší si ve filmu budou moci i zahrát. A zahrát si ve filmu většina z nás vždy chtěla, ne?

Komentáře

komentáře