Sorosova neziskovka lobbuje v Německu proti Maďarsku

0
Foto: Peter Foley

Šéf Sorosem financované organizace popsal, jak jeho skupina lobbuje, aby Německo tlačilo na Maďarsko kvůli zrušení jeho zákona požadující transparentnost neziskovek v zemi. Balázs Dénes popsal, jak organizace Civil Liberties Union for Europe, kterou podporuje klíčová Sorosova nadace Open Society, vyvíjí snahy o ovlivnění Německa skrze své vazby na think tanky blízké německé vládě. O kauze píše Jerusalem Post.

Dénes popsal, že jeho hlavním terčem je maďarský zákon požadující větší transparentnost ze zahraničí financovaných skupin v Maďarsku – což se přímo dotýká Sorosem financovaných charit a nátlakových skupin usilujících o otevřené hranice.

“Pracujeme tvrdě. Tento týden mám schůzku s think tankem, který má vliv na německou vládu a ministerstvo zahraničí, a přináším jim kopii zákona přeloženou z maďarštiny. Vysvětluji jim, co proti tomu mohou udělat,” říká.

V rozhovoru, který šéf berlínské neziskovky v lednu udělal v domnění, že mluví s příznivcem, také naznačil, že by se k tlaku na Maďarsko kvůli zákonu mohli připojit i němečtí výrobci.

“Německo je díky svým investorům a společnostem v Maďarsku důležitý hráč. Takže pokud německé ministerstvo zahraničí něco chce, může toho dosáhnout, má prostředky,” a jmenuje konkrétně Audi, Bosch a Mercedes, které zaměstnávají asi 35 tisíc Maďarů.

Nepokrytě také mluví o penězích od Sorose. “Máme miliony dolarů od Open Society.” Dénes byl prý přímo najat Sorosem s cílem vytvořit lidskoprávní organizaci, která bude mít přímý vliv na EU. Co EU dělá by prý mělo být kontrolováno občanskou organizací, v tomto případě Sorosovou organizací.

Na otázku, zda je v pořádku vyvíjet tlak, aby jedna země tlačila na druhou, řekl: “Když zákony země nejsou v souladu s EU a nejsou v souladu s Lisabonskou smlouvou a základními hodnotami EU, tak myslím, že je to (jedna) možnost.”

Na skandální odhalení už reagoval mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács s tím, že “poskok Berlína byl chycen se staženými kalhotami”.

Komentáře

komentáře