Vražda bílé ženy černým policistou v USA konečně míří před soud

0

Středoevropan o té vraždě v létě psal. Psal se stejnou naléhavostí jako jiná nezávislá média, která upozornila na zločin, který měl zůstat nepotrestán. Australská žena na návštěvě Spojených států byla zblízka popravena v Somálsku narozeným policistou a úřady se neobtěžovaly policistu obvinit. Teprve až po vytrvalém tlaku z celého světa (Středoevropan o vraždě psal dvakrát) byl somálský střelec v uniformě konečně obviněn a čeká ho soud.

Co se tehdy stalo? Justine Damond (40), která byla na návštěvě v Minneapolis, městě se silnou somálskou komunitou, v noci volala na policii, protože v sousedství slyšela něco, co jí připadalo jako zvuky znásilnění. Když dorazila hlídka, vyšla ven v pyžamu a chvíli mluvila s řidičem. Nebyla ozbrojená, byla klidná, hovořila. Na sedadle spolujezdce seděl policista Mohamed Noor, který se do USA přestěhoval ze Somálska a u sboru sloužil druhý rok. Nikdo neví, co se mu tu noc honilo hlavou, ale najednou namířil na ženu skrz okno pistoli a střelil jí do břicha.

Ani jeden z policistů v autě neměl zapnutou kameru, a stejně tak nebyla zapnuta kamera, která je v autě. Policisté tvrdili, že vedle auta viděli stín nějaké osoby a záblesk a kdesi cosi, ale svědci jiný hluk nepotvrdili a na místě se žádná jiná osoba nepohybovala.

Na Noora byl konečně vypsán po dlouhých měsících zatykač a podle toho, jak bude jeho zločin vyhodnocen, mu hrozí buď 12 a půl roku, nebo 4 roky vězení. Kauce byla v jeho případě stanovena na půl milionu dolarů.

O práci už přišla šéfka policie, která se Noora ze začátku zastávala, a kterou místa zbavila starostka města pro nedůvěru. Noor byl při svém přijetí k policii oslavován jako výsledek skvělé integrace.

Komentáře

komentáře