Světově známé kapely, které měly něco s krajní pravicí

0
Madness

Tři kapely, které se staly světově známými, měly ve svých počátcích propojení s krajní pravicí. Bylo to obvykle v dobách, než tyto kapely získaly lokální známost, a ve chvíli, kdy se dostaly na přední místa hitparád byla tato spojení ukončena.

MADNESS

Rok 1977 patřil v Londýně punku a také revivalu skinheads, kteří byli tehdy v hojné míře sympatizanty britské National Front nebo radikálnějšího British Movement. Skinheads nebyli nijak moc organizovaní a pouze v ulicích, kde bydleli, tvořili gangy. Jedním z takových gangů byla i skupina ze severního Londýna North London Skinhead Elite. A jejími členy byli tehdy mladí kluci Grahame McPherson a Cathal Smyth, neboli Suggs a Chas Smash, kteří se později stali známými jako přední členové ska kapely Madness.

O tomto příběhu už bylo napsáno mnohé. A je pravdou, že v 80.letech už si Suggs i Chas Smash dávali velký pozor na jakékoliv spojení s pravicí. Ať už upřímně, nebo z donucení. Faktem ovšem je, že Suggs byl jako mladý londýnský skinhead kamarád Iana Stuarta, nejznámější postavy hudební scény white power, kterému v počátcích jeho kapely Skrewdriver dělal bedňáka.

Zleva Stuart, Suggs jako skinhead

Když se v roce 1986 v britských novinách objevila fotografie Stuarta a Suggse dokazující jejich přátelství, Suggs se od Stuarta musel distancovat.

Stuart, Suggs
Chas Smash a Suggs jako skins

Stuart se v začátcích Madness objevil i na videu kapely.

OFFSPRING

Na konci 90.let se v Praze pohyboval Američan jménem Ross, který pocházel z Las Vegas a hrál ve white power kapele Stronghold. Byl členem gangu Las Vegas Skinheads a věděl všechno o scéně v Kalifornii, která byla na scénu z Las Vegas napojená. A vyprávěl, že ve svých úplných počátcích byla součástí této scény i kalifornská kapela Offspring.

Ačkoliv o této kapitole světoznámé kapely chybí zdroje, jeden tu přeci jen je. Video z roku 1986, které ukazuje fanoušky kapely, ze které Offspring vznikli – Manic Subsidal.

První video zachycuje hajlující skinheads.

Další, z toho samého koncertu, ukazuje, že většina sálu jsou skins.

ACE OF BASE

Ulf Ekberg, zpěvák švédské kapely Ace of Base, se v 80.letech, když byla ještě stockholmská předměstí bezpečná, pohyboval mezi mladými švédskými rasisty a skinheady. Měl i kapelu pod názvem Commit Suicide, která hrála podobnou muziku, jako později hráli Ace of Base. Jen texty byly jiné. Demo, kterého se prý prodalo tisíc kusů a na kterém se tehdy objevily i spřátelené kapely, obsahovalo názvy písní jako White Power, a podobně.

Na začátku 90.let, kdy se o Ulfovi tyto informace poprvé objevily, přiznal, že byl neonacista, ale z hnutí odešel, když jeho kamarád zemřel po ráně nožem. Před několika lety se Ulfova minulost znovu vytáhla, když byla zveřejněna fotografie z jeho mládí.

Komentáře

komentáře