Berlusconi chce vládu s Hnutím pěti hvězd. Proti EU.

0
VINCENZO PINTO

Čtyřnásobný italský premiér Silvio Berlusconi navrhl, že by se jeho středo-pravicová koalice mohla spojit s populistickým Hnutím pěti hvězd pro vytvoření vlády, která by byla proti Evropské unii.

Vůdce Forza Italia vytvořil koalici s nacionalistickou Ligou, bývalou Ligou severu, a menší stranou Bratrstvo Itálie, a tato koalice získala v součtu ve volbách nejvíce procent, kdy Liga byla z těchto tří stran nejúspěšnější.

Nicméně aliance nezískala dostatek hlasů na většinovou vládu a proto Berlusconi uvažuje o spojení s Hnutím, které získalo ze všech stran ve volbách hlasů nejvíce.

Ačkoliv obě strany, koalice a Hnutí, mají v některých oblastech rozpory, na klíčových věcech by se dohodnout mohly. Těmi jsou ekonomika, bezpečnost a migrace. Jak vůdce Ligy Salvini, tak i vůdce Hnutí Maio už řekli, že jsou dohodě otevření.

Bývalý šéf strategie Bílého domu, Steve Bannon, se ke spojení Ligy a Hnutí vyjádřil pozitivně. Takové spojení by podle něj zasadilo ránu do srdce establishmentu EU.

“Mám respekt pro obě hnutí i s jejich rozdíly, kdy jedno je více sekulární, druhé výrazem více tradiční společnosti; jedno více protisystémové, druhé spíše s jasnějším plánem akce.

“Myslím, že koalice všech populistů by byla fantastická. Bruselu by to zasadilo ránu do srdce a vyděsilo by jej to. Ale i kdyby se to nepovedlo nyní, neznamená to, že se to nemůže povést v budoucnu,” řekl Bannon.

Komentáře

komentáře