Dvě třetiny subsaharské Afriky chtějí emigrovat do EU a USA

0
Foto: AP

Asi dvě třetiny populace subsaharské Afriky (1,1 miliardy lidí) chtějí migrovat do Evropy a Spojených států a miliony z nich tuto cestu chtějí podniknout v dalších pěti letech.

Podle ve čtvrtek zveřejněné studie Pew Research Centre chce do EU a USA emigrovat polovina Keni, Tanzánie, Senegalu a Jižní Afriky, a tři čtvrtiny Ghany a Nigérie.

Asi 40 procent obyvatel Senegalu, Ghany a Nigérie chce svou zemi opustit do pěti let.

Mezi lety 2010 a 2017 už do Evropy migrovalo asi milion subsaharských Afričanů. Většina, 970 tisíc, jsou žadatelé o azyl.

Co se cílových zemí týče, čtyři země tvoří tři čtvrtiny konečných destinací, kde je v současnosti nejvíce subsaharské populace. V Británii jich je 1,27 milionů, ve Francii 980 tisíc, v Itálii 370 tisíc a v Portugalsku 360 tisíc.

Země subsaharské Afriky mají podle dostupných statistik jedny z nejnižších hodnot IQ na světě.

Jedním z důvodů, který Afričany do Evropy žene, jsou příběhy jejich příbuzných a známých, kterým se již do Evropy podařilo dostat. Díky sociálním sítím se jejich komunikace stala jednodušší.

Migranti z Kamerunu, Nigérie, Senegalu a Ghany, včetně těhotných žen se na své cestě do Evropy svěřili německému magazínu Die Welt: “Uděláme cokoliv, abychom se dostali do ráje.”

Padesát tisíc migrantů se nachází v Maroku a možná až milion je v Libyi, odkud se chtějí dostat do Španělska a Itálie a odtamtud dál na sever.

S porodností v průměru sedmi dětí na jednu ženu se populace Afriky může do roku 2050 zdvojnásobit. Všichni odborníci jsou názoru, že populace Afriky je jedna velká populační bomba. Až se tato masa lidí jednou dá do pohybu, nic jí nezastaví. Určitě ne evropská levice, která je bude na pobřeží vyhlížet s vítacími transparenty.

Komentáře

komentáře