Nová balkánská cesta pro migranty vede přes Bosnu. Až počasí dovolí, vyrazí

0
EPA/DJORDJE SAVIC

Čtyři roky poté, co do Evropy začaly přicházet davy migrantů hlavně ze středního východu se objevila nová cesta, kterou se tito lidé pokoušejí do západní Evropy dostat. Přes Bosnu.

Původní balkánská cesta byla uzavřena v březnu 2016 zásluhou Maďarů a ještě donedávna se bosenskými horami odvážilo projít jen pár migrantů. Raději volili cestu přes Srbsko, aby obešli maďarské a chorvatské hlídky. Ale nyní je cesta z Řecka přes Albánii, Černou horu a Bosnu volná.

Jde konečně o tu samou stezku, po které jsou pašovány drogy a zbraně. K nebezpečnému kontrabandu si nyní pašeráci přibrali i lidi. A ti za cestu platí nemalé peníze.

Agentura AFP v Sarajevu vyzpovídala jednoho Syřana.

“Tisíc dolarů za cestu z Turecka do Řecka, tisíc eur za cestu z Řecka do Albánie, a tak dále.”

Podle bosenských ne příliš hbitých úřadů od začátku roku do země nelegálně vstoupilo 700 migrantů a téměř 800 bylo zadrženo na hranici. Většina z nich byli Syřané, Pakistánci, Afgánci a Libyjci. Skutečná čísla jsou ale samozřejmě vyšší.

Je obava, že až opadne chladné počasí, tyto počty prudce vzrostou.

“Nemáme kapacitu na přijetí tisíců uprchlíků, i když v Bosně stejně zůstat nechtějí,” řekl bosenský premiér Denis Zvizdič. Jediné přijímací centrum pro uprchlíky v zemi se nachází nedaleko Sarajeva a pojme 154 lidí. Někde na cestě mezi Řeckem a Bosnou je prý ale v tuto chvíli okolo 50 tisíc migrantů, kteří se o cestu skrz Bosnu mohou pokusit.

Brání jim jen počasí a poměrně drsný terén. Zkusit štěstí ale chtějí. Většina míří do Německa.

Komentáře

komentáře