Polka se přestěhovala do Švédska. Skončila znásilněna Araby a ignorována policií

0
Foto archiv Agnieszka Wiśniewska

Už je to rok, co dva Arabové ve Švédsku znásilnili mladou Polku Agnieszku. Ta se nyní rozhodla polským médiím říct svůj příběh. Říká, že policie se ani nepokoušela případ vyřešit, že musela čekat 11 měsíců na psychologa, který by jí pomohl trauma překonat.

Agnieszka Wiśniewska přišla do Polska v roce 2007, protože toužila po klidném životě. V novinách si prý přečetla, že Švédsko je skvělá země pro rodiny s dětmi.

Odstěhovala se, našla si práci, naučila se anglicky a až do dne, kdy se jí to stalo, vedla klidný život.

“Byl to den jako každý jiný: nákupy, návrat domů s taškou jídla a krmením pro kočky. Už byla tma, když jsem se blížila domů. U mého domu byli dva muži. Cítila jsem se ohrožena. Tolik žen se nyní bojí vycházet ven. A seběhlo se to následovně: Ti dva prošli kolem mě a pak mě chytili za kabát a zatáhli mě do lesa.”

Ačkoliv se bránila, byla znásilněna. Byla šokována nedostatkem respektu, který Arabové k jejímu životu měli. Kopali jí, bili, a pak ji chytili za hlavu a udeřili s ní o kmen stromu.

Nejbližší lidé byli pár set metrů daleko. Když žena zahlédla nákladní auto, sebrala poslední síly a zakřičela o pomoc. To násilníky vyděsilo a utekli. Pak zavolala policii.

Když policie dorazila, byla odvezena do nemocnice na sebrání stop a ošetření. Později jí policie zavolala a žádala o svědectví po telefonu. Ale její děti byly doma a mohly by jí slyšet, proto navrhla, že se zastaví osobně.

“Pak už mi nikdo nezavolal. Nebyla mi dána příležitost podat výpověď. Byl tam jeden svědek, cyklista, který během útoku projel a zastavil, aby mi pomohl. Je to můj polský soused. Jeho kontaktní údaje dostala policie, ale nikdo ho nikdy nekontaktoval. Nikdo se ho nezeptal, co viděl a co si pamatuje. Nikdy mu nezavolali.”

Když se oběť obrátila na psychologa kvůli znásilnění a zbití, klinika jí sdělila, že musí čekat, protože “i uprchlíci mají traumata a mají přednost”. Žena pak musela čekat celých 11 měsíců, dokud její partner neřekl, že osloví média a bude kliniku žalovat.

Wiśniewská tvrdí, že situace je ve Švédsku pro ženy tak nebezpečná, že se po šesté hodině večer bojí vycházet. Kvůli této situaci nyní zvažuje, že se přestěhuje zpátky do Polska.

Komentáře

komentáře