Facebook zablokoval německého historika za tuto větu

0
Michael Hesemann

Německý církevní historik Michael Hesemann byl zablokován Facebookem na 30 dní za větu, kterou napsal v rámci kritického hodnocení role islámu v Evropě. Hesemann tvrdí, že jeho vyjádření není ničím jiným, než historickým faktem, a blokace podle něj vypovídá o stavu demokracie, když historikovi není dovoleno prohlašovat historická fakta.

Co vlastně napsal tak hrozného, že skončil na 30 dní ve facebookovém gulagu?

“Islám hrál v 1700 let dlouhé historii křesťanského Západu pouze jedinou roli – roli Damoklova meče visícího nám nad hlavou, roli barbarské hrozby, která nás sjednocovala. Z tohoto pohledu není součástí Německa islám, ale boj proti němu.”

Svým přispěním se chtěl historik podílet na debatě, kterou inicioval Horst Seehofer z CSU. Ten prohlásil, že islám nepatří do Německa. Podle průzkumů s jeho výrokem souhlasí 76 procent Němců. Jiné průzkumy ukazují, že s výrokem souhlasí 60 procent. Každopádně jde o většinu.

“Vypovídá to dost o křehkém stavu naší demokracie pod kancléřkou Angelou Merkelovou, když historik nemůže vyslovit jednoduchá historická fakta… islám je součástí naší historie, ale ne tak, jak by si mnozí přáli… Islám velmi přispěl ke sjednocení Evropy. Bez něj by nebyl Karel Veliký, jehož děd, hrdina bitvy u Poitiers, položil základy francké říše, nebyly by křížové výpravy, žádná renesance, následky pádu Cařihradu a úprk jeho učenců na západ, nebyla by svatá Liga jako první evropská obranná aliance proti Turkům a mnoho dalšího. Takže islám jistě hrál důležitou roli v historii Evropy a zvláště Německa, ale ne jako součást naší kultury, do které se nikdy neintegroval, ale jako hrozba, která nás sjednotila. Bez islámu by se křesťanský západ nikdy jasně nedefinoval,” říká Hesemann.

Komentáře

komentáře