Domů Svět Postupná hispanizace Los Angeles a “white flight”

Postupná hispanizace Los Angeles a “white flight”

0
Představujete si takto Los Angeles? Zapomeňte

Pamatujete dobu, kdy symbolem Kalifornie byli Beach Boys a světlovlasé copaté opálené dívky? Los Angeles, město andělů bylo ještě v roce 1940 z téměř 94 procent bílé.

Dovedete si představit, že jdete po Los Angeles a vidíte téměř jen samé bílé lidi? V roce 1940 tak město skutečně vypadalo. Černošská, hispánská a asijská populace byla jen marginální. Vešli jste do restaurace, a tam byli jen samí Evropané.

Rok 1950. Bílých je v Los Angeles stále dominantních 88 procent. Mírně vzrostl počet Hispánců, černochů i Asiatů. Pláže, symbol Los Angeles a celé jižní Kalifornie jsou čistě bílá záležitost.

Rok 1960. Bílých je v Los Angeles 80 procent. Hispánci tvoří už téměř 10 procent. O zbytek se dělí černoši a Asiaté. Přesto si pod Kalifornií celý svět představuje bílé lidi se surfem na prosluněné pláži.

Rok 1970. Staly se velké věci. Zákony z roku 1965 se uvolnil faktický zákaz migrace neevropských lidí, a ti začínají do Spojených států houfně přicházet. Bílí tvoří v Los Angeles najednou 68 procent. Roste počet Hispánců, hlavně Mexičanů, kteří se začínají čím dál hlasitěji ozývat.

Rok 1980. Prudký pokles bílé populace a zdvojnásobení hispánské populace. Bílých je 53 procent, Hispánců 18 procent a jsou vidět.

Rok 1992. Bílých je jen okolo 40 procent a výrazně se snížily i jejich reálné počty. Ve městě roste rasové napětí, které vyvrcholí během tzv. LA Riots. Terčem násilností ze strany černochů a Hispánců jsou Asiaté a bílí.

Rok 2000. Bílí Los Angeles houfně opouštějí. Ve městě tvoří 32 procent a navzdory růstu populace jich je ve městě stejný počet, jako v roce 1940. Dominantní silou jsou Hispánci, kterých je 47 procent.

A jaká je situace dnes v roce 2018? Los Angeles už v podstatě není bílé evropské město. Poslední sčítání obyvatel zde proběhlo v roce 2016 a bílých v té době v Los Angeles bylo jen 26,5 procent. Hispánci si udržují 48 procent a rychle rostoucí je asijská populace. Kromě bílých město opouštějí i černoši, kteří jsou s hispánskou populací většinou v tenzi. Tvoří jen 9 procent. Demografický vývoj tak směřuje k ještě ostřejšímu pádu bílé populace a růstu hispánské populace, která již dnes možná tvoří nadpoloviční většinu.

Tedy během 80 let se město z téměř čistě evropského města proměnilo na město dominantně hispánské. Toto je nová tvář Los Angeles.

Komentáře

komentáře