Američtí policisté zastřelili nevinného černocha. Jeho případ nyní na čas zastíní vše ostatní

0

Nejsou to pocity a dojmy, ale statistiky, podle kterých může člověk posoudit situaci s kriminalitou v USA. Pojďme se podívat do Sacramenta, hlavního města Kalifornie, kde byl na začátku měsíce evidentně omylem policisty zastřelen černoch Stephon Clark.

Policie dostala hlášení, že v oblasti se pohybuje muž v kapuci, který rozbíjí okna aut a schovává se na dvorcích. Hlídka na zahradě jednoho domu viděla černocha, Clarka. Na záběrech z kamer na jejich tělech je vidět, jak Clarka pronásledují a ten před nimi evidentně utíká. Když jej nakonec dostihnou, se domnívají, že má v ruce zbraň, a raději, než čekat, kdy jí sami koupí, střílejí první a do Clarka vypálí celkem 20 výstřelů. Clark měl v ruce jen mobilní telefon a zemřel zbytečně.

Proč takový stres ze strany policistů a proč raději střílí a nic neriskují? Zločinnost v Sacramentu je totiž dvakrát vyšší, než je národní průměr.

Na žebříčku od 1 do 100, kdy stovkou se označuje místo nejvíce bezpečné, má Sacramento číslo 9. Jeden člověk ze 138 má v Sacramentu šanci, že se stane obětí násilného zločinu. V Sacramentu, které má populaci třikrát nižší než Praha, došlo v minulém roce ke dvakrát více vraždám než v Praze.

V roce 2016 zde došlo celkem k 3560 násilným činům. To je deset za den. Jednoduše obrovské číslo. Už chápete, proč policisté při jednání se zločinci nic neriskují?

Bratr Stephona Clarka, který narušil jednání radnice v Sacramentu, se může vztekat jak chce. Problém není na straně policistů. Zločinnost a tvrdá reakce ze strany policie rostou pro to, že se populace nejen Sacramenta, ale celé Kalifornie a celých Spojených států mění. Amerika tyto problémy ještě před 50 lety jednoduše neznala. Pravděpodobnost, že po policistech někdo, kdo rozbíjí okna auta, bude střílet, byla mizivá. Nyní čelí nepředvídatelnému násilí a každý den ve službě je jako den na válečné stezce. Když zareaguješ pozdě, budeš zabit.

Komentáře

komentáře