Francouzské tajné služby prý nemají lidi na sledování všech islamistů na seznamech radikálů

0
Foto: Eric Cabanis

Bývalý pracovník francouzské tajné služby přiznal, že Francie nezvládá sledovat všechny lidi na seznamu potenciálních teroristů kvůli nedostatku zdrojů a lidské síly. Vyplynulo to i díky zjištění, že terorista z Trebes byl na seznamu a měl být teoreticky pod dohledem.

Yves Trotignon, bývalý agent tajné služby řekl, že útok v Trebes ukazuje zátěž na tajné služby, které mají monitorovat osoby na takzvaném Seznamu S.

Útočník byl na seznamu od roku 2015 spolu s dalšími 25 tisíci lidmi od sympatizantů islamistické ideologie po ty, kteří představují skutečnou teroristickou hrozbu.

V tomto ohledu jsou různé úrovně nebezpečnosti od 1 do 6. Útočník z Trebes byl v horních 4000 klasifikovaných jako potenciálně nebezpeční lidé, vysvětluje Trotignon.

Na otázku, proč tajné služby nebyly schopny útok předvídat, odpověděl: “Nemáme dostatek lidí, abychom je všechny sledovali.” Politici prý mají dodat více peněz a najmout více agentů a z národní bezpečnosti udělat hlavní prioritu. Ačkoliv je jasné, že situace je neudržitelná.

Šéf republikánů Laurent Wauquiez přišel s celkem rozumným návrhem, že lidé se Seznamu S by měli být zatčeni a cizinci na seznamu deportováni.

Trotignon reaguje, že zatímco deportace jsou možné, zatčení francouzských občanů je podle něj složité: “Toto je dar, o kterém džihádisté sní – globální konfrontace. Zadržovací tábory ve Francii nevyvolávají nejslavnější vzpomínky.”

“Vyvolá to nenávist. Tajné služby vědí, že čím víc se na džihádisty tlačí, tím víc budou měnit své postupy. A pak najednou budeme čelit lépe trénovanějším lidem, než těm, co jsou zavření.”

Problém útoků ve Francii je ten, že ačkoliv mnozí pachatelé teroristických činů byli na Seznamu S, mnozí na něm nebyli. Tajné služby ani nevědí, jak velké hrozbě vlastně čelí. Přitom je řešení tak prosté – ač v rozporu s tzv.lidskými právy.

Komentáře

komentáře