Vatikán prý čelí o Velikonocích “plíživé hrozbě”

0
Papež přijal muže a ženy chránící Vatikán

Ochranka Vatikánu je v nejvyšší pohotovosti kvůli Velikonocům a plíživé hrozbě útoku.

Franco Gabrielli, šéf italské policie, v pondělí ujistil papeže, že policisté “zajistí bezpečí svaté stolice a Jeho svátosti, a velkého a výjimečného města Řím, sídla křesťanství, na které cílí teroristická a džihádistická propaganda jako na symbol, na který se má zaútočit.”

“Není nic, co by nás přesvědčovalo, že hrozba je pryč,” řekl Gabrielli papeži. Hrozba je “nejasná”, ale muži a ženy zákona prý “vytvoří proti všemu zlu, které nás obklopuje, obrannou zeď.”

Gabrielli byl přijat papežem společně s dalšími policisty, jejichž prací je chránit jak papeže, tak i poutníky, kteří Vatikán navštíví.

Ochranka Vatikánu je ve stavu nejvyšší pohotovosti už nějakou dobu, ale policejní šéf potvrdil, že kvůli vážným hrozbám nelze bezpečnostní opatření zmírnit. Vatikán se navíc chystá na oslavu Velikonoc a masivní přítomnost věřících.

Papež František těmto lidem, kteří chrání bezpečí jeho a občanů Vatikánu i poutníků, opakovaně poděkoval. Také se jasně vyjádřil k teroristické hrozbě.

“Někdy mě to učiní trochu smutným, když jdu ven a vidím vás při práci, a myslím na to, že tito lidé se obětují, aby chránili papeže, chránili lidi, zajistili, že žádný šílenec nic nezkusí, žádný masakr, který by zničil tolik rodin,” řekl papež.

Papež vatikánskou policii označil za “strážné anděly”.

“Díky za vaši diskrétní a efektivní práci. Poutníci, kteří ze všech koutů světa přicházejí navštívit hrobku apoštola Petra, mají příležitost prožít tento důležitý zážitek víry v pokoji.”

Speciální bezpečnostní opatření ve Vatikánu začnou zítra a budou trvat celé Velikonoce. Demonstrace a pochody budou v celém historickém centru města, včetně Vatikánu a Kolosea, zakázány.

Komentáře

komentáře