Zavražděný francouzský policista bude posmrtně vyznamenán řádem Čestné legie

0

Statečný policista, který minulý týden sám sebe vyměnil za rukojmí islámského extremisty, a byl následně na to zavražděn, obdrží od francouzského prezidenta Macrona posmrtně řád Čestné legie.

Toto francouzské nejvyšší vyznamenání bude plukovníku Arnaudu Beltrameovi odevzdáno dnes během celostátní vzpomínky, kdy se bude konat procesí od francouzského Pantheonu a obřad v Hotel des Invalides.

Beltrame se narodil v roce 1973 v Étampes. Na vojenské škole patřil k nejlepším studentům a stejně tak exceloval i v policejní škole. Jako voják sloužil v Iráku a získal zde řadu ocenění. Mezi roky 2006 a 2010 byl příslušníkem Republikánské gardy, která chrání francouzské úřady. V srpnu 2017 nastoupil k jednotce četníků v jihozápadní Francii jako plukovník. Byl to katolík a francouzský vlastenec.

Beltrame s praporem

Jeho vrah, islamista a nepřítel Francie Redouane Lakdim, před čtyřmi dny vzal několik rukojmí v supermarketu v Trébes. Policie vyjednala jejich propuštění a za jednu z nich, ženu, se nabídl právě Beltrame. Když se ocitl s teroristou v supermarketu, položil na stůl zapnutý mobil, aby mohla policie situaci monitorovat. Po třech hodinách vyjednávání terorista Beltrama bodl nožem do krku a střelil. Rány do krku byly bohužel smrtelné. Speciální policejní jednotka v tu chvíli vtrhla dovnitř a muslimského radikála, který zavraždil ještě tři další rukojmí, zlikvidovala.

Ministr vnitra Gerard Collomb potvrdil, že bezpečnostní složky teroristu sledovaly a míru sledování se chystaly snížit. Sledovaný prý nejevil známky nebezpečnosti.

Komentáře

komentáře