Francouzská studie ukazuje, že průměrný džihádista je mladý nevzdělaný kriminálnický imigrant

0
ZAKARIA ABDELKAFI

Studie zhotovená Francouzským institutem mezinárodních vztahů (Ifri) prozkoumala 137 jednotlivců odsouzených za radikálně islámské útoky, aby vytvořila profil průměrného francouzského džihádisty.

Tento průměrný džihádista je muž okolo dvaceti let, obyčejně narozený na některém migrantském předměstí, trestán za drobné trestné činy, informuje Franceinfo.

Ze všech 137 odsouzených extremistů je průměrný věk 26 a většina z nich, 131, jsou muži. Jen 6 z nich byly ženy.

Okolo 40 procent z nich je z imigranty obydlených předměstí, 90 procent je z velkých rodin a asi polovina nemá řádné vzdělání. Třetina byla nezaměstnaná a 22 procent byla zaměstnaná na částečný úvazek.

Ačkoliv všichni jsou samozřejmě muslimové, 74 procent se narodilo do islámské rodiny a 26 procent konvertovalo. Většina odsouzených, 69 procent, se narodila ve Francii, ale 59 procent měla alespoň jednoho rodiče z Maghrebu – označení severozápadní Afriky.

Jen pár odsouzených se stalo islamisty přes noc. U většiny šlo o několikaletý proces. Idea, že muslimové se zradikalizovali díky internetu, byla zpochybněna tím, že mnozí z odsouzených byli součástí komunity dalších věřících v reálném světě.

Komentáře

komentáře