Švédsko stáhlo kontroverzní brožuru o sňatcích s nezletilými

0

Švédská vláda stáhla kontroverzní brožuru o sňatcích s nezletilými jen několik hodin poté, co její zveřejnění vyvolalo ostré reakce veřejnosti.

Brožura s názvem “Informace pro ty, kdo jsou ve sňatku s dítětem” vydaná komisí pro zdraví a migraci vysvětlovala nově příchozím imigrantům, kteří mohou být v manželském svazku s nezletilou, že je to “nevhodné”.

Švédský politik íránského původu Hanif Bali brožuru komentoval s tím, že neobsahuje následky, které toto porušení zákona má. Dodal, že většina zemí, ze kterých imigranti přicházejí, zákony ohledně sňatků s dětmi nemají.

Komise brožuru stáhla a vydala prohlášení, že ke stažení došlo po reakcích veřejnosti.

“Švédsko nedovoluje, aby v této zemi kdokoliv mladší 18 let vstoupil do manželství.”

“Nicméně podle současné legislativy je hlavním pravidlem, že manželství platné podle zákona země, ve které bylo uzavřeno, musí být uznáno podle občanského práva i ve Švédska. Vláda v současnosti připravuje novou legislativu,” řekl hlavní právník komise Pär Ödman.

Na začátku týdne švédský parlament odhlasoval zákaz všech dětských manželství a odmítl je v budoucnu uznávat i přes protesty vládních stran, které navrhovaly některé výjimky.

Komentáře

komentáře