Dva britští členové IS si stěžují, že je Británie zbavila občanství

0
Foto: AP

Dva muži z Británie a členové Islámského státu, kteří měli patřit k tzv.Beatles – čtyřem britským občanům, kteří popravovali zajatce Islámského státu, si stěžují, že jim Británie odebrala občanství, a že přišli o možnost mít spravedlivý soud.

Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh byli chyceni v lednu na východě Sýrie Kurdy, kteří je nyní drží v zajetí na severu země, kde mimo jiné čelí útokům ze strany islámského Turecka.

Dvojice nyní při rozhovoru s médii přiznala členství v IS, ale popírá, že by patřili k “Beatles”. Elsheikh říká, že tvrzení je propaganda, a Kotey vražd lituje. Tvrzení médií, že patřili k Beatles, jsou podle nich vymyšlená, a mají za cíl jejich smrt, tak jako už byl zabit Jihadi John.

Únorové rozhodnutí britské vlády zbavit je občanství je podle nich nelegální a vystavuje je mučení. “Pokud se jednoho dne ztratíme, kam moje máma půjde a kde řekne, že je její syn,” hraje na city Elsheikh, který vyrostl v Londýně.

Kotey říká, že uřezání hlav rukojmím byla chyba a většina členů IS by s tím prý nesouhlasila, protože je prý výhodnější mít tyto lidi jako vězně.
A z jejich smrti obvinil západní vlády, které za ně nenabídly výkupné.

Komentáře

komentáře