Turecko hrozí útokem Francii za podporu syrských Kurdů

0

Turecko v pátek oficiálně pohrozilo Francii násilím kvůli její podpoře syrských Kurdů. To vše kvůli čtvrtečnímu setkání francouzského prezidenta Macrona, který se sešel s představiteli Kurdy vedených Syrských demokratických sil (SDF). Macron nabídl, že Francie by mohla v oblasti nasadit své vojáky, aby region stabilizovali.

Někteří z těch, kdo se s Macronem setkali, jsou členy Kurdských ochranných jednotek (YPG/YPJ), které Turecko vnímá jako odnož komunistické PKK, která v Turecku bojuje za kurdskou autonomii. Tito Kurdové po setkání zmínili, že jim Macron slíbil “velmi rychlé” nasazení francouzských komand, které s Turky budou bojovat.

“Přijdou posily, které nás ochrání před útoky Islámského státu a zastaví zahraniční agresi. Je to zpráva, která zastaví nezodpovědné akce od islamistů v Ankaře,” řekl kurdský představitel Khaled Eissa.

Macron již vyjádřil obavu nad tureckou operací v Sýrii a vyzval k plnému přístupu k humanitární pomoci civilnímu obyvatelstvu.

Turecko zareagovalo okamžitě hrozbou násilí.

“Turecko nebude váhat použít iniciativu, pokud teroristé v Manbij nebudou vyhnáni,” stálo v prohlášení na Erdoganově internetové stránce. Manbij je po Afrinu další město v Sýrii, na které se Turci chystají. Zde jsou ale nasazeni Američané, kteří už Turecko varovali, že Manbij neplánují opustit. Nicméně si to protiřečí s Trumpovým čtvrtečním prohlášení, že americké jednotky odejdou ze Sýrie velmi brzy.

Turecký místopředseda vlády Bekir Bozdag vyslal Francii v pátek velmi ošklivé varování.

“Ti, kdo budou spolupracovat a projeví solidaritu teroristickým skupinám stojícím proti Turecku se tak jako teroristé stanou terčem Turecka. Doufáme, že Francie tento nemoudrý krok nepodnikne.”

A vyjádřil se i prezident Erdogan. “Nepotřebujeme vyjednávat. Jsme extrémně znepokojeni francouzským postojem v této věci. Ti, kdo na nejvyšší úrovni jednají se členy teroristické organizace, by měli být na pozoru, že nejde o nic jiného, než vyjádření nepřátelství Turecku.”

Turecko v útocích proti Kurdům v Sýrii hodlá pokračovat a zvažuje i nasazení proti Kurdům v Iráku, kde proti nim již postupuje irácká vláda.

Komentáře

komentáře