Proč nepodporovat Kurdy

0
Foto: Twitter

Často se může stát, že jsme svědky konfliktu dvou stran, z nichž ta jedna představuje jen menší zlo. Tím konfliktem je válka v Sýrii, kdy na jedné straně jsou islamisté různých frakcí a na straně druhé Kurdové a jejich organizace.

Boj Kurdů proti Islámskému státu, který představuje zlo v jeho zhmotnělé podobě, nás může svádět k tomu, že Kurdové jsou ti dobří. Může nás k tomu svádět i to, že proti Kurdům nyní bojuje stále víc se islamizující Turecko. Ale jsou kurdské jednotky YPG/YPJ a jejich organizace někým, koho bychom měli podporovat?

Z pragmatického hlediska ano. Asi proto Kurdy tolerovali Rusové a Američané jim dokonce vojensky asistovali. Islámský stát byl a je nevypočitatelný teroristický prvek, který bylo třeba zničit. Ale ve chvíli, kdy je problém Islámského státu jako bojové síly vyřešen, musíme se podívat, kdo jsou vlastně ti kurdští bojovníci.

Ti si na severu Sýrie založili autonomní území Rojava, jehož blízkou podobu bychom v historii našli ve španělské Lidové frontě v roce 1936 – unii levicových frakcí, které se pokusily ovládnout Španělsko a byly poraženy v občanské válce.

A tak jako tehdy do Španělska proudili interbrigadisté – levicově zaměření lidé bojující na straně španělské republiky, tak stejně tak do Rojavy odešel a odchází nemalý počet evropských levičáků, kteří zde bojovali proti Islámskému státu, ale především bojovali na obranu Rojavy, kde se podle nich tvoří nová společnost. Jedná se samozřejmě o nebezpečné ultralevicové směry jdoucí od anarchismu až ke komunismu.

V týdnu se v Praze konala demonstrace na protest proti tureckým vojenským operacím v Rojavě o kterých fotoreportáž zveřejnil ultralevicový Alarm. Fotografie jsou samy o sobě dostatečně výmluvné. Pod kurdskými transparenty s rudými hvězdami se zde sešli jak v Čechách žijící Kurdové, tak i místní levicoví aktivisté. Podle fotek nechyběl Jan Křeček z Univerzity Karlovy, autor studie o předvolebním vysílání, kterou citoval Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu, Ivan Bartoš z Pirátů, který se podobných akcí i s vlajkou Antifašistické akce účastnil již dříve, a další. Celá fotogalerie je zde.

Krajně levicové zaměření těchto Kurdů plus jejich provázanost s krajně levicovou českou scénou je zcela diskvalifikuje od jakékoliv podpory pravicových, patriotických Čechů.

Komentáře

komentáře