Domů Svět Zemřela Winnie Mandelová, manželka hrobníka Jižní Afriky Nelsona Mandely

Zemřela Winnie Mandelová, manželka hrobníka Jižní Afriky Nelsona Mandely

0

Ve věku 81 let dnes zemřela manželka již zesnulého Nelsona Mandely, Winnie. Oba dva se zasloužili o to, že se Jižní Afrika z prosperující země založené na západních civilizačních hodnotách změnila v zemi zmítanou vraždami, kriminalitou, chudobou, a otevřenou vražednou kampaní proti bílým farmářům a bílým lidem obecně.

Komunista Mandela byl v roce 1962 zatčen a později odsouzen za podíl na sabotážích a spiknutí s cílem svrhnout bílou jihoafrickou republiku. Zatímco trávil dlouhá léta svého života ve vězení, jeho žena vystupovala na veřejnosti jako aktivistka. Zatímco liberální západní svět na ní pěl ódy a získala několik mezinárodních uznání včetně ceny Centra Roberta F.Kennedyho za spravedlnost a lidská práva, v Jižní Africe jí znali jako nelítostnou vražedkyni a sadistku.

Byla to konečně ona, kdo proslavila specialitu, se kterou v Jižní Africe černí militanti z ANC a dalších skupin vraždili své protivníky. Angličtina pro to používá výraz “necklacing” od slova “necklace” – náhrdelník, a usmrcení spočívá v tom, že se přes hlavu a ramena oběti přetáhne pneumatika napuštěná benzínem a zapálí. Velice bolestivá smrt v takovém případě trvá až 20 minut.

“Necklacing”

“S našimi krabičkami zápalek a našimi náhrdelníky osvobodíme tuto zemi,” prohlásila Winnie Mandelová v dubnu 1986 během projevu.

Množství vražd, které měla na svědomí, byly společně s dalšími zločiny spáchanými všemi stranami v jihoafrickém rasovém konfliktu smeteny pod stůl Jihoafrickou komisí pro pravdu a smíření, která v její věci prohlásila: “Paní Winnie Madikizela Mandelová je politicky a morálně odpovědná za hrubé porušování lidských práv spácháných MUFC (ozbrojený černošský gang řádící v černém ghettu Soweto).”

V roce 2003 byla Mandelová odsouzena na pět let vězení za mnoho případů podvodů a korupce, ale po odvolání dostala jen podmínku. V roce 2007, jako uznání jejích zločinů, jí Kanada odmítla udělat vízum, když chtěla do země javorového listu přijet na operu inspirovanou jejím životem.

Pro nás Středoevropany, kteří na konci 80. a začátku 90.let sledovali situaci v Jižní Africe, zůstává Winnie Mandelová teroristkou, která pomohla Jižní Afriku, za asistence “svobodného světa”, zničit. Praktiky, kterých se ona, ANC a další skupiny během svého boje proti bílým dopouštěli měly být varováním, aby svět tyto lidi nepodporoval a nechal Jižní Afriku být. Svět ale neslyšel nebo nechtěl slyšet a díky tomu dnes bílí lidé v Jižní Africe čelí genocidě a pronásledování. Nesmíme nikdy zapomenout.

Komentáře

komentáře