Austrálie prý vzala zpět tvrzení, že Jižní Afrika pronásleduje bílé farmáře

0
Foto: Gianluigi Guercia

Jihoafrický ministr zahraničí včera oznámil, že australská vláda prý vzala zpět komentář svého ministra, který naznačil, že Jižní Afrika kvůli tomu, jak zachází s bílými farmáři není civilizovanou zemí.

Australský ministr Peter Dutton v březnu řekl, že si pronásledovaní bílí jihoafričtí farmáři zaslouží ochranu civilizované země, čímž myslel Austrálii, a řekl, že řeší možnost urychleného vydávání víz. Jižní Afrika se totiž chystá bez náhrady bílým farmářům zabavit jejich půdu. Ti jsou kromě toho vystaveni brutálnímu násilí, které podporují i některé politické strany.

Australský postoj samozřejmě u černošské většiny v Jižní Africe vyvolal pobouření a jihoafričtí politici požadovali, aby Austrálie svá slova odvolala.

Jihoafrický ministr pro mezinárodní vztahy Lindiwe Sisulu řekl, že prý australský premiér Turnbull a ministryně zahraničí Bishop prý Duttonova slova odvolali a řekli, že jeho slova nejsou v souladu s australskou migrační politikou.

Dnes se k tomu vyjádřil úřad ministra Turnbulla, který naznačil, jak je australská vláda v otázce migrace rozdělena.

“Prohlášení přesně neodráží pozici premiéra a ministryně zahraničí na tuto věc,” tvrdí Duttonovo ministerstvo. “K žádnému odvolání slov ministra Duttona nedošlo.”

Duttonova slova odsoudily australské organizace, které se starají o tzv.práva uprchlíků, pouze nebílých, a obvinily ho, že straní bílým Jihoafričanům v neprospěch nebílých migrantů, kteří jsou drženi na australských ostrovech Manus a Nauru.

“Obhájci uprchlíků shledávají Duttonovy komentáře alarmující, protože věříme v nediskriminační imigrační politiku,” říká Jana Favero pracující pro Asylum Seeker Resource Center.

“Komentáře, které Dutton učinil o tom jak ‘se integrují’ a že ‘je to typ lidí, které v Austrálii chceme’, vytváří dojem, že jsou lidé, kteří v Austrálii chtění nejsou.

To má Jana Favero jistě pravdu. Austrálie nebyla založena jako multikulturní a multirasová kolonie, ale jako stát pro bílé Evropany. Politika bílé Austrálie platila ještě v 60.letech minulého století. Jak vidno, i Australané ve vrcholné politice preferují společnost svých lidí, a ne lidí z Asie, Afriky, či Středního východu.

Komentáře

komentáře