Facebook bude méně zobrazovat alternativní mediální zdroje

0

Zakladatel sociální sítě Facebook, Mark Zuckerberg, v nedávném rozhovoru přiznal, že Facebook dá menší preferenci alternativním mediálním zdrojům při zobrazování. V praxi to znamená, že pokud na Facebooku odebíráte Středoevropana a také třeba iDnes, nové příspěvky od Středoevropana se vám většinou nezobrazí, ale od iDnes ano. Pokud budete chtít vidět, o čem Středoevropan psal, budete na něj muset přímo kliknout. Na vaší timeline se vám nové příspěvky zřejmě přirozeně nezobrazí.

Zuckerberg v rozhovoru mluvil o tzv.fake news a rozdělil je do tří kategorií. Spammerů, kteří prý zahlcují Facebook obsahem, na který když kliknete, jim to vydělává peníze. Tzv.aktérů státu, kdy dal Zuckerberg příklad s Rusy, ačkoliv se ukázalo, jak marginální tento problém je. A konečně malá média, která sice mohou psát pravdu, nebo jak Zuckerberg říká, “mohou si myslet, že píší pravdu”, ale nejsou tak důvěryhodná, jako ta velká média.

U prvních dvou kategorií Zuckerberg mluvil o tom, že Facebook už má mechanismy, jak se jich zbavit. U poslední říká, že o tom prý ve Facebooku dlouho přemýšleli, protože jde prý o svobodu slova, a že prý dělali průzkum mezi stovkami tisíc lidí (ptal se vás někdo?) a z něj jim vyšlo, že lidé více věří tradičním médiím, a proto je budou na timeline vyzdvihovat.

Většinu informací dnes získáváme přes Facebook. Sledujeme nějaké stránky a jejich obsah, nebo se díváme na to, co sdíleli naši přátelé. Algoritmus Facebooku upozadí obsah, který podle něj spadá do některé ze zmíněných tří kategorií, a pokud máte tu smůlu, že vaše oblíbené médium Facebook označí buď za spammera, ruského agenta nebo malé a nedůvěryhodné médium, váš obsah uživatelé Facebooku přirozeně neuvidí.

Pro Středoevropana, který zřejmě spadá do třetí kategorie, to znamená nižší návštěvnost. Příspěvky se budou zobrazovat na Facebooku méně či vůbec ne a jediné, co bude fungovat, je číst zprávy přímo z našeho webu, nebo kliknout na stránku Středoevropana na Facebooku, kde celý obsah také uvidíte. Protože i tak vypadá cenzura.

Komentáře

komentáře