Domů Pevnost Evropa Expert: Islám, ne sociální situace, posiluje ve Francii radikalismus

Expert: Islám, ne sociální situace, posiluje ve Francii radikalismus

0

Sociolog Olivier Galland vyjádřil nesouhlas s mnoha svými kolegy, kteří různě interpretují důvody radikalizace ve Francii, a tvrdí, že nikoliv sociální faktory, jako je bída, ale islám, je to, co radikalizaci podněcuje.

Po útoku na klub Bataclan v roce 2015 Galland spustil průzkum středoškolských studentů na téma radikalismu a zjistil, že muslimští žáci jsou více tolerantní k násilí spáchaném ve jménu náboženství.

Výsledky studie, která byla zveřejněna v tomto týdnu, ukazují, že muslimští studenti jsou méně liberální, než ostatní a Galland tvrdí, že je to efekt náboženství spíše než sociálních podmínek.

“Našli jsme neshodu a existenci kulturního rozdělení mezi mladými muslimy a jejich spolužáky. Pro ně náboženství sekulárnímu světu dominuje: je to něco, co nazýváme náboženským absolutismem,” říká Galland.

“Tento koncept náboženství je napojen na kulturní anti-liberalismus, který měříme několika otázkami, včetně dotazu na homosexualitu: více mladých muslimů, než jiných mladíků, jí nevidí jako normální projev něčí sexuality. Což samozřejmě neznamená, že tito lidé jsou všichni ultra-radikální nebo že jsou potenciální teroristé.”

Podle Gallanda jsou imigranty obsazená předměstí Paříže silným podhoubím pro radikalismus.

“V některých školách dosahuje počet ‘absolutistů’ ke 40 procentům. Také je zde efekt ‘segregace’: Čím je muslimských studentů ve škole víc, tím víc jsou radikální. Ale celkově jsou muslimští studenti všude nábožensky radikálnější, než ostatní,” dodává.

Podle průzkumu také 8 procent křesťanů obhajuje náboženské násilí. Mezi muslimy je to 20 procent.

Komentáře

komentáře