Berlínská policie překazila útok na půlmaratón

0

O víkendu se v Praze konal půlmaraton. Díky tomu, že neprocházíme procesem výměny populace, byli běžci u nás v bezpečí. To samé se nedá říct jen o 300 km vzdáleném Berlínu, kde policie zatkla skupinu islamistů chystající útok na tamní závod.

Šest podezřelých ve věku 18 až 21 let bylo zatčeno v migranty hustě obydlených čtvrtích Charlottenburg a Neukölln díky tipu zahraniční tajné služby.

Jedním z podezřelých je jistý Walid S., o kterém se ví, že byl blízký přítel Anise Amriho – pachatele atentátu na berlínský vánoční trh. Ti dva se podle médií měli setkat v prosinci 2016 na Breitscheidplatz, kde Amri ten den zabil dvanáct lidí a mnoho dalších zranil.

Walid byl policisty zadržen s naostřenými noži, se kterými chtěl v neděli napadnout účastníky berlínského půlmaratonu.

Policie nicméně tvrdí, že běžci nebyli ani na okamžik v ohrožení, protože zadržení prý byli sledováni speciální jednotkou. Konkrétně Walid byl prý pod dohledem už několik měsíců, protože se věřilo, že bude chtít Amriho, kterého zlikvidovali italští policisté, pomstít.

Podezřelým byly v jejich bytech zabaveny počítače, telefony a také dvě auta. Levicový starosta města Müller policii za jejich úspěšný zásah poděkoval.

Samotný závod pak v neděli hlídalo 630 ozbrojených policistů.

Srovnejme to s pokojnou atmosférou pražského závodu. Jít cestou západní Evropy znamená stát se oběťmi. Nedopusťme to.

Komentáře

komentáře