Juncker odsoudil Polsko za přijímání ukrajinských, ale ne muslimských uprchlíků

0
Foto: AFP

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že Polsko by si nemělo vybírat, jaké uprchlíky chce přijímat, a mělo by akceptovat muslimy a další skupiny. Podle Junckera Polsko neukázalo správnou solidaritu se zbytkem EU, protože vpustilo jen velký počet migrantů z Ukrajiny a ne muslimů, informuje švédská televize SVT.

Během setkání s polským premiérem Morawieckim Juncker Polsko pochválil, že přijalo mnoho Ukrajinců, kteří díky konfliktu v zemi přišli o domov. Nicméně také řekl: “Probíhají hovory s Maďarskem a Polskem. Nepřijímám jejich tvrzení, že ‘na naše území nebereme barevné lidi, muslimy nebo homosexuály’. To je vážné porušení základních evropských hodnot”

Jakub Dudziak z polského imigračního úřadu říká: “Na ulici nepoznáte, jestli lidé, které potkáváte, jsou Poláci nebo Ukrajinci. Jsme si velmi podobní. Může být pravda, že se Poláci bojí lidí, co přicházejí z jiných částí světa.”

Do Polska přišlo asi okolo jednoho milionu Ukrajinců jako součást šestiměsíčních pracovních víz, které vláda vydala. Ačkoliv někteří Ukrajinci v Polsku se nevnímají jako uprchlíci, několik set v zemi získalo azyl.

Komentáře

komentáře