Foto: Francouzská policie vyklízí “komunu” na západě země. Střety s levičáky.

0

Dnes ráno vypukly další střety mezi policií a krajně levicovými aktivisty na západě Francie, kteří si u města Nantes na pozemku zvaném Notre-Dames-des-Landes před deseti lety vybudovali svojí komunu.

Asi 70 levičáků zpoza barikád na policii metalo různé projektily, na což policie reagovala granáty se slzným plynem a gumovými projektily.

Aktivisté, kteří vzdorují plánu postavit na místě letiště, půdu obsadili už v roce 2008 a od té doby zde vyrostla 1600 hektarů rozlehlá “utopistická levicová zemědělská komunita”. Na následující fotografii vidíte jednu ze “strážních věží” tábora, ze které mají být jeho obyvatelé varováni před blížící se policií.

Nicméně vláda v lednu squatterům oznámila, že musí půdu na jaře opustit. Když se policie o rozpuštění tábora pokusila, neúspěšně, v roce 2012, asi 2500 policistů a levičáků spolu tři dny bojovalo a nechyběly zápalné lahve ani tenisové rakety na odpalování policejních slzných granátů zpátky.

Dnešní střety jsou zatím menšího rozsahu. Podle aktivistů mají mezi sebou 30 zraněných, z toho dva jsou v nemocnici. Na policejní straně je zraněných 14. 4 mají problémy s dýcháním poté, co v jejich těsné blízkosti “explodoval” slzný granát.

Policie se snaží strhnout budovy, které blokují cestu skrz pozemek, a dosáhnout jejího uvolnění po dlouhých pěti letech blokády.

Komentáře

komentáře