Domů Pevnost Evropa Konflikt: Řecká armáda vypálila varovné výstřely na turecký vrtulník u ostrova Ro

Konflikt: Řecká armáda vypálila varovné výstřely na turecký vrtulník u ostrova Ro

0

Řečtí vojáci vypálili poblíž ostrova Ro v Egejském moři varovné výstřely na blížící se turecký vrtulník. Jde o nejnovější projev napětí mezi těmito dvěma odvěkými rivaly.

Turecká helikoptéra se k ostrovu provokativně blížila s vypnutými světly, a ačkoliv nenarušila řecký vzdušný prostor, Řekové po ní vypálili varovné výstřely.

Ačkoliv se vše obešlo bez zranění, jde o nejvážnější incident za posledních 20 let.

“Noční let s vypnutými světly je součástí turecké taktiky provokací z bezpečné vzdálenosti, který obnáší riziko nehody,” řekl řecký premiér Tsipras.

Řecká armáda se vyjádřila tvrději. Rozkaz použít varovné výstřely a helikoptéru zahnat prý přišel v souvislosti se stupňováním průzkumu (ostrovů) ze strany Turecka a přijatých opatření kvůli zvýšení napětí s Tureckem.

Ty jsou od zmařeného puče v Turecku v roce 2016 na bodu mrazu, protože Řecko nevydalo turecké vojáky žádající v zemi o azyl. Turecko naopak zadržuje dva řecké vojáky, kteří se ztratili ve špatném počasí a omylem se dostali na turecké území.

Turecko navíc po Řecku požaduje některé ostrovy v Egejském moři a někteří turečtí politici požadují jejich zabrání silou.

Řecký ministr obrany Panos Kammenos minulý týden dokonce označil Turecko za nepřítele a vyzval jej, ať si zkusí ostrovy vzít, pokud má odvahu a slíbil, že je Řekové rozdrtí.

Ultranacionalistický turecký lídr Delvet Bahceli označil Kammenose za blázna, který si prý představuje, že mu bohové z Olympu přijdou pomoci proti Turecku zvítězit. Porážka Řecka prý bude snadnou záležitostí.

Komentáře

komentáře