Německo se možných útoků na Sýrii neúčastní, ale své spojence prý podpoří

0

AP – Německá kancléřka Merkelová včera řekla, že Německo se možné vojenské operace proti Sýrii neúčastní. K údajnému chemickému útoku, o jehož původci navzdory prohlášením některých lídrů neexistují žádné přesvědčivé důkazy, podle ní celá aliance musí mít jednotný postoj. Ten v je v současnosti takový, že za něj může vláda prezidenta Assada, ačkoliv ten pro něco takového neměl jediný důvod. Vše zatím vypadá na provokaci některé ze stran, které v konfliktu stojí proti Íránu. V podezření je Izrael nebo Saudská Arábie.

“Německo se možné vojenské akce neúčastní – chci to znovu ujasnit, že nejsou žádná rozhodnutí – ale vidíme a podporujeme, aby bylo uděláno vše k vyslání signálu, že použití chemických zbraní je nepřijatelné,” řekla včera Merkelová v Berlíně.

Německo se od Druhé světové války do vojenských akcí zpravidla nezapojuje a každá zahraniční mise vyžaduje souhlas parlamentu. Role Německa se často omezuje na podporu svých spojenců.

“Myslím, že je důležité mít společný postup, aniž by se Německo účastnilo vojensky,” řekla. “Pokud stálí členové Rady bezpečnosti OSN budou iniciovat kroky mimo diplomatický rámec, podpoříme je,” naznačila německý postoj při případné válce. Míru podpory nijak nespecifikovala.

Naopak britská premiérka May možný vojenský útok podpoří, ačkoliv jej podporuje jen 22 procent Britů.

Případný vojenský zásah tentokrát v západní Evropě velkou podporu nemá. Každý si pamatuje, jak západní vůdci lhali o zbraních hromadného ničení v Iráku a jak lhali při jiných příležitostech. Tvrzením “máme důkazy” už dnes věří jen skutečný zaslepenec.

Komentáře

komentáře