Sydney se brání “orientalizaci” města a chce potlačit neanglické nápisy

0

Pokud jste byli v posledních letech v Sydney, tomto starém anglosaském městě v Austrálii, nemohli jste si nevšimnout velkého množství Asiatů, kteří sem proudí především z Číny a Vietnamu. Před 7 lety tvořili různí Asiaté přes 7 procent obyvatel města. Nyní to již pravděpodobně bude okolo 10. Jsou jednoduše všude. A v pro ně cizím prostoru si vytvářejí vlastní enklávy, které spočívají i v tom, že na jejich obchodech jsou velké nápisy v jejich jazyce a někde malým písmem si něco můžete přečíst i v angličtině. S tím teď chtějí někteří místní politici skoncovat.

Radnice v západní Sydney chce omezit používání cizích slov na výlohách obchodů a z angličtiny udělat standard. Dřív to standard byl. Většina Australanů pocházela z Velké Británie nebo Irska či zemí Commonwealthu a byli to oni, kdo tuto krásnou, ale nehostinnou zem zcivilizoval. Dnes ale do tohoto zemského ráje proudí lidé z celého světa a nemají respekt k jeho evropské kultuře a způsobu života.

Pokud by návrh radnice prošel, cizí jazyk by mohl zabírat jen 30 procent venkovních cedulí obchodů. Menu v restauracích by také musela být přeložena.

Jde o krok dělaný na poslední chvíle. Strathfield, což je oblast, o kterou se jedná, už má jen 31,7 procent anglických mluvčích. Ostatní jsou Korejci, Číňané a další orientálci.

Návrh naráží na protesty místních, kteří tvrdí, že s jejich asijskými cedulemi doteď nebyl problém a nikdo si nestěžoval. Ale radnice namítá, že někteří obyvatelé čtvrti se mohou v těchto provozovnách cítit nevítaní. Navíc stěžovat si v západním světě na příliš mnoho asijských nápisů zavání obviněním z rasismu a to si většina lidí raději odpustí.

Komentáře

komentáře