Komentář: Na trhu práce chybí dobře platící firmy. Prostředí nahrává náboru laciných cizinců

0

Ačkoli nářky firem a Hospodářské komory nad stavem trhu práce, kde údajně chybí zaměstnanci, jsou na denním pořádku, vše nasvědčuje stále zřejmější rezistenci firem a podnikatelské sféry zajistit nejen dostatečně vysoké mzdy českým občanům. V mnohých případech, kde vynikají zejména firmy z potravinářského, textilního a strojírenského průmyslu, je zcela evidentní, že společnosti mají svůj profit vybudovaný také na nízkých mzdách. Pro firmy je stále jednodušší pak stavět svou personální politiku na podhodnocené práci migrantů, kteří jsou ochotni pracovat i za velmi nízké mzdy a svůj život přežívat na ubytovnách, případně v mnohačlenných domácnostech a svým malým výdělkem podporovat své rodiny ve svých domovinách. Tomu nasvědčuje i obrovský tlak právě Hospodářské komory, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR na udělování pracovních víz ze zemí mimo EU, ačkoli stejně dobře by mohli sehnat, pokud by skutečně chtěli, pracovníky ze zemí jižního křídla EU, avšak mzda by pak musela být tak jako tak výše.

Dle statistického úřadu, který eviduje tzv. Obecnou míru nezaměstnanosti, což je statistika založená na údajích reprezentativního vzorku společnosti, je v současné době míra nezaměstnanosti 2,4 % a míra nezaměstnanosti vedená Úřady práce 3,5 %. Skutečně nezaměstnaných může být více i méně, je otázkou kolik lidí je vedeno na Úřadech práce a má ještě další příjem, případně, jak velký je počet lidí, kteří aktivní nejsou jak na Úřadech práce, tak mimo ně. Přesto můžeme označit současnou situaci za zcela výjmečnou a můžeme se bavit o tzv. plné zaměstnosti. V takovéto situaci se můžeme pohledem na inzeráty malých i velkých firem z různých regionů dočíst o tristních platových podmínách, které společnosti nabízejí vypovídající o původu onoho “nedostatku”.

Opravdu to nejde?

Škoda Auto se nedávno pochlubila rekordním hospodářských výsledkem, který ukazuje na zisk společnosti ve výši 11,1 miliard Kč, přesto inzeráty nevypovídají o přílišné štědrosti společnosti. Dělníka na pozici Operátor výroby si v třísměnném provozu cení na ubohých 17 000 Kč + 6 000 Kč bonusy a to při práci přes personální agenturu Manpower. Na vlastních webových stránkách pak se všemi příplatky inzeruje Škoda Auto pozici kmenového zaměstnance Operátora výroby, kde základní mzda činní 19 028 Kč. V reálném provozu pak s příplatky (práce v noci, víkendy, bonusy) dosahuje prý mzda až 30 000 Kč. Škoda Auto se nicméně chlubí i různými bonusy a benefity. Bohužel například závod v Kvasinách je na velmi špatném místě a ubytování v okolí je pro normálního obyvatele ČR vyžadující nějaký standard nedostupné. Zbývají tak často možnosti přespání v ubytovnách. Jen pro srovnání plat dělníka na obdobné pozici v méně ekonomicky úspěšném Seatu činní v základu 89 000 Kč. (http://www.autoexpress.co.uk/car-news/98986/the-global-car-manufacturing-wage-gap-what-do-car-factory-workers-earn)

Jedním z velkých podniků a konglomerátů, který se může chlubit vysokou ziskovostí (7,7 mld. Kč) je koncern Agrofert, který je složen z mnoha společností podnikajících v potravinářském, chemickém či zemědělském průmyslu. Při pohledu na nabídky z Úřadů práce a vlastní inzerce zjistíme, že prodavačkám nabízí koncern v regionech 16 000 Kč, řezníkům 20 000 Kč a strojním dělníkům v průměru 24 000 Kč.

Inzerce Úřadů práce zejména v krajích jako jsou Zlínský, Olomoucký či kraj Vysočina, při porovnávání ziskovosti podniků z Obchodního rejstříku pak naskýtá podobně smutný pohled a rozpor. V těchto regionech není výjimkou, kde platy od dělnických pozic jsou v rozmezí 15 000 Kč až 19 000 Kč. Všeobecně se dá nicméně pozorovat trend, kdy se dělnické mzdy rovnají administrativním pozicích či platům ve státní správě. Jedni z nejvíce poptávaných zaměstnanců jsou řidiči, přesto není těžké nalézt inzeráty, kde nejnižší mzda činí 16 000 Kč u řidiče autobusu, při průměru mzdy kolem 30 000 Kč. Ani zde vzhledem k zodpovědnosti, náročnosti povolání a často nedobrých podmínkách nemůžeme mluvit o dobře placeném zaměstnání.

Jenže když se chce…

Existují pozitivní příklady, které v regionech zvyšují všeobecně mzdy, tvoří tlak na okolí a především dokáží přilákat možné zaměstnance mimo obor a nabídnout jim dostatečnou podporu v začátcích pro uplatnění v technických pozicích. Jednou z takových společností je Drylock Technologies vyrábějící hygienické prostředky v Hrádku nad Nisou ležící na hranicích s Německem v Libereckém kraji. Pro nově otvírané linky zde byly po novém roce otevřeny pozice Operátora výroby, kde základní mzda pro nově příchozího zaměstnance začínala na 30 000 Kč a po zaučení 32 500 Kč. Po zaučení a osvědčení šikovný pracovník mohl postoupit na pozici vedoucího operátora s mzdou dosahující 42 500 Kč. Není divu, že pozice byly obsazeny do dvou měsíců i přes neustálé nářky okolních firem na nedostatek zaměstnanců a konkurence tak dostala dostatečný impulz pro zvedání mezd. Podobný impulz, který přilákal zaměstnance, nalezneme na pozici pokladních ve společnosti Lidl. Paradoxně stejný majitel Lidl & Schwarz-Gruppe se dopustil špatné mzdové politiky u svých obchodů Kaufland a nyní obchody pod touto značkou trpí podzaměstnaností.

Dokáží-li společnosti nabídnou dostatečnou mzdu, možnost zaučení, podporu, dobré pracovní podmínky či možnost krátkodobých úvazků, je zcela jednoznačné, že lidé k sehnání budou, trh práce zafunguje jako vzpruha pro české mzdy, ekonomiku a firmy, které budou chtít nabízet mzdu ve výši 13 000 Kč jako je tomu například u švadlen a šiček společnosti Triola, budou muset své výroby přesunou do Mongolska, a ne Mongolsko k nám.

Komentáře

komentáře