Domů Pevnost Evropa Nová vlna masivní migrace z Turecka do Řecka. Turci zjevně přestali hlídat...

Nová vlna masivní migrace z Turecka do Řecka. Turci zjevně přestali hlídat hranici

0

V roce 2015 z Turecka do Řecka přes moře přeplulo 815 tisíc ilegálních migrantů. Podle pozorovatelů na místě včetně místních starostů vše nasvědčuje tomu, že se letos může tato katastrofická situace opakovat.

V roce 2017 se toto číslo podařilo srazit na 30 tisíc, protože Evropa Turecko uplatila několika miliardami eur a omezena byla i trasa z Libye díky spolupráci s libyjskými vládci.

V dubnu tohoto roku nicméně imigranti začali ve velkých počtech překračovat řeku Evros na evropské straně Turecka, kudy se dostávají do Řecka. Starostové místních obcí tvrdí, že jsou doslova zahlcení nově příchozími a nemají je kde uložit, ani jak se o ně postarat. Řecká vláda prý do oblasti poslala 120 policistů, ale to prý vůbec není dost.

Existují názory, že si pašeráci lidí uvědomili, že pozemní cesta je snadnější, navíc se na ní nevztahují dohody s Tureckem, které mají omezit pohyb jen přes Egejské moře. Imigranty v Turecku tedy stačí dostat k turecko-řecké hranici a za tři minuty se na člunu dostanou přes řeku Evros, která hranici tvoří. Vzhledem k tomu, že se tudy imigrantům skutečně daří projít, jejich počty budou jistě narůstat. Jen z jedné oblasti prý denně odjíždějí čtyři plné autobusy migrantů, kteří jsou převáženi do Atén a do Soluně.

Řekové nemají zdroje na to si hranici ochránit a prakticky kdokoliv, kdo se přes tuto slabě chráněnou hranici dostane, v Řecku zůstává, a je jen na něm, zda se dalšími cestami pokusí dostat dál do Evropy. V cestě stojí jen plot na maďarsko-srbské hranici, ale jinde ploty nestojí.

Komentáře

komentáře