Francouzský psychiatr: Žádný vztah mezi radikálním islámem a psychickou poruchou

0

Je to už takové klišé. Pokaždé, když zaútočí osamělý islamista, úřady i média přicházejí s tím, že dotyčný trpěl psychickou poruchou. U skupiny více osob by takové tvrzení byl nesmysl, ale u osamělých vlků se vytáhne vždycky. Francouzský psychiatr Pierre-François Godet nyní přichází s tvrzením, že spojení mezi psychickými poruchami a radikálním islámem neexistuje.

Godet, který šéfuje psychiatrické klinice v nemocnici Saint-Cyr-au-Mont-d’Or a je členem národní Unie klinických psychiatrů (SPH) řekl: “Neexistuje žádná vědecká studie ukazující spojení mezi islámským radikalismem a strukturou osobnosti.”

V článku pro magazín Lyon Capitale Godet vysvětluje rozdíl mezi mentálně nemocným šílencem a osobou bez vážnější psychické poruchy. Šílenec má sklony k deliriu (projevy šílenství) a klamným představám.

“Dvě typická témata klamných představ je idea perzekuce (jsem zraněný) a idea velikosti (nemám z ničeho strach),” píše. Nemocná osoba si buď může myslet, že muslimové jsou pronásledovaní nebo věřit tomu, že Alláh je nejsilnější a dotyčného před vším ochrání.

“V druhém případě můžeme být konfrontováni šílencem, který při činu křičí Allahu akbar. Ale to, co jej vede, není džihádistická radikalizace, ale radikální podoba jeho nemoci. Nepotřebuje být nikým ideologicky radikalizován.”

Podle Godeta je průměrný islámský terorista mladý muž s kriminální minulostí. Někteří však mohou vykazovat i poruchy osobnosti, dodává.

“Můj klinický pohled na těch pár džihádistů, které tisk ukázal, je ten, že mezi nimi nevidím mentálně nemocného člověka a rozpoznatelné rysy osobnosti nejsou součástí psychiatrické péče,” říká.

Komentáře

komentáře