Saudská Arábie jedná s Vatikánem o stavbě kostelů v této ostře muslimské zemi

0

Vůbec poprvé v historii jedná Saudská Arábie s Vatikánem o stavbě kostelů pro křesťany žijící v této muslimské zemi.

Dohodu podepsal generální tajemník Muslimské světové ligy Sheikh Mohammed bin Abdel Karim Al-Issa a prezident Rady Pontifikátu pro mezi-náboženský dialog ve Vatikánu, kardinál Jean-Louis Tauran

Podle médií stojí za nečekanou otevřeností Saudské Arábie touha zrušit svou závislost na ropě, což je fakticky nejvýznamnější příjem země.

Kardinál Tauran navštívil Rijád v polovině dubna a byl přijat králem Salmanem Al Saudem i korunním princem. Tauran se zmínil o stovkách tisíc křesťanů žijících v Saudské Arábii a řekl, že papež prý jejich situaci velmi pozorně sleduje. Při té příležitosti vyzval k založení míst bohoslužby pro tamní křesťany.

Výsledkem návštěvy tak byla dohoda, která má zajistit stavbu kostelů v Saudské Arábii pro místní křesťany, a která podtrhuje roli náboženství v odmítání násilí, extremismu, terorismu a dosažení bezpečí a stability.

Dohoda také vyzývá k vytvoření komise složená ze zástupců obou stran, která se bude každé dva roky scházet buď v Říme a v nějakém městě vybraném Muslimskou světovou ligou.

Saudská Arábie je v současnosti jedinou zemí v regionu bez jediného kostela. Katar totiž první kostel vystavěl v březnu. Saudská Arábie vyznává wahábismus, který zakazuje všechny formy nemuslimských náboženských aktivit.

Komentáře

komentáře