Domů Pevnost Evropa Finský Nejvyšší soud: Sex 20-letého migranta a 10-leté dívky není znásilnění

Finský Nejvyšší soud: Sex 20-letého migranta a 10-leté dívky není znásilnění

0

Finský Nejvyšší soud odmítl odvolání státního zastupitelství, aby odsoudil dnes 23-letého žadatele o azyl, který měl sex s desetiletou dívkou, ze znásilnění. Podle soudu dívka k aktu nebyla přinucena.

Nejmenovaný imigrant, který byl v době útoku dvacetiletý, byl obviněn ze zneužití dítěte a dostal mírný tříletý trest. Obvinění ze znásilnění, které by mu výrazně přitížilo, bylo zrušeno.

Rozhodnutí soudu prokuraturu popudilo a u veřejnosti vyvolalo poprask. Soud jednoduše prohlásil, že “není důkaz, že by sexuální akt zahrnoval násilí, nebo že by dítě bylo přemoženo strachem, či jiným způsobem.”

Debata se přenesla i na akademickou půdu. Tuula Tamminen, profesor dětské psychiatrie z univerzity v Tampere řekl, že není možné, aby si desetileté dítě v takové situaci uvědomovalo, co se děje.

Poslanec Kari Tolvanen, který předsedá parlamentní právní komisi, řekl, že případ ukazuje, že zákon řešící sexuální zneužívání dětí musí být upraven a vyslovil se pro přísné tresty.

“Úprava zákona by přinesla přísnější tresty pro vážné sexuální zločiny proti dětem obecně. Podle mého názoru je to zcela oprávněné i vzhledem k dětské zranitelnosti a to i tehdy, kdy akt nenaplňuje parametry znásilnění,” řekl.

Komentáře

komentáře