Téměř devadesátiletá německá nacionalistka na útěku před německou policií

0

Podle agentury AP urguje skupina sdružující lidi přeživší nacistické koncentrační tábory německé úřady, aby zintenzivnily pátrání po Uršule Haverbeck (89 let), která nenastoupila dva a půl letý trest vězení za odmítání oficiální verze Holocaustu. International Auschwitz Comittee vyjádřila naději, že žena bude brzy dopadena.

Haverbeck se podle všeho na nenastoupení do vězení připravovala, protože její dům v Bielefeldu je již několik dní prázdný, zatímco poštovní schránka je plná.

Uršula Haverbeck není žádná bývalá dozorkyně z koncentračního tábora ani členka SS. Většinu života se o politiku nezajímala. Narodila se v roce 1928 v Německu, ale dětství prožila ve východním Prusku, které bylo součástí Říše. Odtamtud její rodina na konci války utekla před komunistickou Rudou armádou do Švédska, kde pak další čtyři roky žila a další dva ve Skotsku. K politice se dostala v 60.letech, kdy s manželem založili organizaci Collegium Humanum. Její náplní byla ochrana přírody. Organizace ale začala od 80.let směřovat více k nacionalismu a Haverbeck se ve svých 60 letech naplno zapojila do německých nacionalistických aktivit.

Kvůli zpochybňování Holocaustu čelila mnoha perzekucím a soudním řízením. Většina se řešila finanční pokutou, ale v roce 2016 byla poprvé odsouzena na 10 měsíců vězení za pobuřování. Když ji k tomu úřady přičetly její další “prohřešky”, soud ji určil souhrnný trest ve výši 30 měsíců vězení.

Její odsouzení ukazuje hanebnost, s jakou se německý režim vypořádává se svobodou slova. Svoboda slova musí být absolutní a musí platit jak pro Junckera, který hájí Karla Marxe, tak i pro Uršulu Haverbeck, která nevěří, že se v Osvětimi vraždili Židé. Ani s jedním z nich nemusíme souhlasit, ale musíme se bít za to, aby svoje myšlenky mohli beze strachu z perzekuce vyslovovat. U tzv.extrémních názorů to začíná, a pak vám úřady vypnou internet.

Komentáře

komentáře