V Chicagu minulý týden 50 postřelených lidí. Aktivisté to ignorují

0

Být levičák v USA znamená, že se na stejnou věc spáchanou různými lidmi díváte odlišně. Když nějaký bílý kluk s mentální poruchou spáchá masovou vraždu v nějaké škole, jsou z toho obrovské demonstrace, volání po změně Ústavy a dokola opakující se výzva k zákazu držení střelných zbraní. Když ale po sobě ve městech Baltimore, New Orleans, Detroit, St.Louis nebo Chicago střílí a zabíjí se dnes a denně černí kluci, tak je podezřelé ticho. Otevírat debatu násilí ve městech s většinově černou populací je Pandořina skříňka a do toho se žádnému levičákovi nechce. Musely by se klást nebezpečné otázky, které by mohly mít ještě nebezpečnější odpovědi.

Chicago je rasově rozdělené město. Asi tak jako každé město v USA. Nejde o zákonem danou segregaci. Bílí se jednoduše stěhují tam, kde jsou jiní bílí, Hispánci mají rovněž své lokality a to samé platí pro černochy. Černí a Hispánci žijí hlavně v centru. Bílí je obklopují na severu města a na předměstích. Filmové příběhy o tom, jak šli spolu běloch, černoch a Hispánec na grilování si nechme jen do filmu.

V roce 1940 bylo Chicago více než z 90 procent bílé. Dnes je to 30 procent a černoši a Hispánci tvoří přibližně stejně početné skupiny. Je třeba dodat, že tyto dvě skupiny se moc nemusí a jejich gangy spolu navzájem bojují. Ale v případě černých gangů spolu bojují i černoši mezi sebou. Je to obrovská noční můra a jen minulý týden bylo v Chicagu postřeleno 50 lidí. Nejméně 5 jich zemřelo.

Během jednoho incidentu byl do obličeje postřelen i policista v civilu. Kvůli jeho zranění oblast obsadilo vysoké množství policistů, na což si místní stěžovali, že jindy policie tak aktivní nebývá.

A tipněte si, kde dochází k většímu počtu kriminality a střelby. V bělošské části města nebo v těch ostatních částech? Kdo tipoval, že nejvíc bezpečné jsou ty části města více obydleny bílými lidmi, měl pravdu.

Srovnej mapku nahoře s touto mapkou, na které čím tmavší plochy, tím bezpečněji.

Komentáře

komentáře