Méně než pětina Vlámů věří, že je islám kompatibilní s evropskými hodnotami

0

Méně než pětina, přesně 18 procent Vlámů, věří, že je islám v souladu s jejich způsobem života. Studie také zjistila, že pro mnoho muslimských migrantů je islám důležitější, než belgické právo.

Díky masivní muslimské migraci do Flander, holandsky hovořící části Belgie, je islám nyní druhé nejsilnější náboženství v regionu. Hned po katolicismu. Ačkoliv muslimové tvoří 3,9 procent belgické populace, v Bruselu tvoří čtvrtinu obyvatel.

Průzkum vyzpovídal 4500 Vlámů a obyvatel Bruselu s belgickým, tureckým, marockým, polským, rumunským a konžským rodokmenem. Ten zjistil i tak zajímavou věc, že 40 procent Maročanů v Bruselu nevěří, že islámské hodnoty mohou s těmi evropskými vycházet.

Občané pocházející z Polska a Rumunska jsou ještě skeptičtější. 11 procent Poláků a 9 procent Rumunů věří v integraci muslimů do Evropy. A to jsou lidé, kteří se v Evropě přestěhují do jiné země, většinou pořádní kosmopolité.

Jeden článek v belgických novinách výsledek studie zanalyzoval tak, že Vlámové jsou rasisté. Na to zareagovala Liesbeth Homans z pravicové Nové Vlámské aliance:

“A máme to tu znovu. Lidé už jsou tím unaveni! Stavět náboženství nad zákon je ten pravý problém.”

Ve studii 39 procent Turků žijících v Bruselu odpovědělo, že náboženství je pro ně důležitější, než právo země, ve které žijí. S prohlášením souhlasí 23 procent Maročanů a 19 procent Konžanů.

Komentáře

komentáře