Muslimský starosta Londýna: Poučím Trumpa o diverzitě a islámu

0

Starosta Londýna za socialisty, který je také muslim, Sadiq Khan, řekl, že se chce setkat s Donaldem Trumpem, až navštíví Londýn, aby ho poučil o tom “jak rozmanitý Londýn je, a jak ho to dělá silnějším”, což je vtip, kterému snad nemůže ani on sám věřit. Dříve přitom tvrdil, že Trump ve městě není vítán.

“Mám v hlavě věci, které prezident Trump řekl o diverzitě, o těch, kdo následují islámskou víru a o Londýnu, a byl bych moc šťastný, kdybych se s prezidentem Trumpem mohl setkat,” řekl Khan pro BBC.

Otázka je, o čem chce mluvit. Že z Londýna odcházejí Angličané, kteří dnes tvoří asi jen třetinu obyvatel města? O útocích noži, střelnými zbraněmi a kyselinou, které z Londýna udělaly evropskou metropoli zločinu? Pokud si Khan myslí, že toto je dobrá vizitka města, tak prosím.

Khan také v rozhovoru řekl, že chce Trumpovi vysvětlit, že sdílet západní hodnoty a islámské hodnoty se nevylučuje. Což je docela možné, protože dnešní “evropské hodnoty” jsou zcela něco jiného, než bylo před ještě 50 lety a dál. Ačkoliv ani nové, marxistické “evropské hodnoty” nenacházejí s konzervativním islámem úplnou shodu. A to především v otázce “genderu” a otázkách LGBT.

Návštěva Trumpa bude pro Londýn jistě bouřlivou událostí. Do ulic proti němu jistě vyjdou masy lidí. Zřejmě se ale bude jednat o více shromáždění, protože ačkoliv diverzita je dělá silnější, je obtížné si představit konzervativní muslimy jdoucí v jednom šiku s militantními feministkami.

Na druhou stranu by Trumpa mohl přivítat i početný zástup britských patriotů a sympatizantů. Záleží jen, kdo se ujme organizace.

Trump se tak, chtě nechtě, stane nárazníkem dvou světů, které se v Londýně střetnou, a které jeho návštěvu využijí k propagaci svých ideí.

Komentáře

komentáře