Policie ve švédském Växjö povolila každý pátek islámské svolávání k modlitbě

0

Jako na dovolené v muslimské zemi se teď budou každý pátek cítit obyvatelé švédského města Växjö. Jenže zatímco z dovolené je možné se vrátit domů, z této cesty není možné odbočit. Policie ve městě vydala povolení mešitě k vysílání volání k modlitbě. Každý pátek, brzy odpoledne, se z hlasitých reproduktorů ozve hlas muezzina, který bude více než tři minuty v arabštině kvílet volání k islámské modlitbě.

Místní muslimská nadace o povolení požádala v únoru a pochopitelně se jí bez větších odkladů vyhovělo. Lidem se to ale nelíbí.

Anna Tenje, místní politička za Stranu středu, říká, že nevěří, že by volání k modlitbě mělo pomoci integraci a že jí rozhodnutí policie mrzí.

“Kdyby švédská církev nastavila v katedrále rekordér a vysílala boží poselství, také by se mi to nelíbilo. Mám ráda sekulární společnost a ráda bych ji ubránila.”

S jejím postojem ovšem nesouhlasí biskup švédské církve Fredrik Modeus, podle kterého jde o dobré rozhodnutí.

“Jsem potěšen, že je v zemi široce uplatňovaná náboženská svoboda,” řekl. “Těším se, až ve městě budou znít jak kostelní zvony, tak i volání k modlitbě.”

Šéfka křesťanských demokratů Ebba Busch Thor rozhodnutí pokládá za nešťastné, zatímco premiér Lofven tvrdí, že rozhodnutí je vždy na každé radnici, která prý má pravomoc samostatně rozhodnout.

Ebba Busch Thor s ním ale nesouhlasí. Podle ní je veřejné vysílání volání k modlitbě “projevem duchovní nadvlády náboženství nad městem”.

Komentáře

komentáře