Italský statistický úřad předpovídá, že v roce 2065 bude Itálie méně italská

0

Bude Itálie stejnou Itálií, když zde místo Italů budou Afričané? Samozřejmě ne. Ale podle italského statistického úřadu (ISTAT) tento vývoj zemi reálně hrozí.

Do roku 2065 italská populace klesne ze současných 60,6 milionů na 54,1 milionů. K tomuto poklesu dojde i přes očekávanou vyšší životnost, která má stoupnout o 5 let pro obě pohlaví. Muži se budou v průměru dožívat 86,1 let a ženy 90,2 let. Jenže současná porodnost je v Itálii 1,34 dětí na jednu ženu, přitom na udržení stavu je potřebo dětí dvou.

Jedinou odpovědí establishmentu na klesající porodnost je migrace. Jenže člověk není součástka, kterou lze nahradit jinou součástkou. Nahrazením Itala Nigerijcem nezískáme Itala, ale Nigerijce.

V roce 2017 v Itálii žilo 5 milionů cizinců s povolením k pobytu. Oproti roku 2012 nárůst o 25 procent a oproti roku 2002 nárůst o 270 procent. Tehdy cizinci tvořili jen 2,38 procent populace.

Jejich porodnost je přitom mnohem vyšší než u Italů. Dřívější italské regiony na jihu, které měly nejvyšší porodnost, už se tímto výsledkem chlubit nemohou, protože nejvyšší porodnost je na severu, v té bohatší Itálii, kde je mnohem vyšší koncentrace imigrantů.

Nižší porodnost ohrožuje i italskou budoucnost ve formě nižších důchodů. Méně pracujících znamená méně vybraných peněz na důchody.

Dalším faktorem, který má souvislost se zhoršujícími se ekonomickými výsledky země, je emigrace Italů do zahraničí. Před tím už v roce 2016 varovala italská biskupská konference, která vyjádřila lítost nad odchodem “těch nejlepších” ze země.

Tedy nízká porodnost Italů spolu se zhoršující se ekonomikou, která nutí mladé Italy odcházet pryč, v kombinaci s pokračující migrací z Afriky a vysokou porodností těchto lidí, předpovídá podle statistiků Itálii, která bude stále méně italská. Pokud by statistici počítali ještě dál a vzali v potaz faktory klesající porodnosti Italů vs. porodnosti cizinců, průměrné číslo migrantů přicházejících za jeden rok a průměrné číslo italských emigrantů ročně odcházejících spolu s dalšími faktory, jistě by dokázali vypočítat, ve který rok se Italové v Itálii stanou menšinou. Bude to ještě v tomto století?

A co my? Etnická proměna obyvatel je něco, co se s občany nekonzultuje žádným referendem, a přijímá se jednoduše jako fakt. I u nás, především v Praze, počet cizinců stoupá. Není zatím tak markantní jako v západní Evropě, ale neevropská migrace se České republice nevyhýbá. Bez zásahu státu a změn v Ústavě, která jasně definuje, zda chceme zůstat Čechy, nebo akceptujeme osud západní Evropy, kde původní bílá populace postupně mizí, i nás čeká osud Západu, a naše postupné zmizení.

Komentáře

komentáře