Guns N’ Roses vyřadí svou starou píseň One in a million s velmi politicky nekorektním textem

0

Psal se rok 1988, když rockoví titáni Guns N’ Roses vydali své album G N’ R Lies a na něm píseň One in a million, kterou složil sám Axl Rose. Nyní po 30 letech, kdy se chystá reedice jejich alba Apetite for Destruction, kde se song měl také objevit, se kapela rozhodla to neudělat. Důvodem je text písně, za který by dnes byla kapela ukřižována.

Vždyť v jedné sloce Axl zpívá:

“Policajti a negři, jděte mi z cesty, nepotřebuju si dnes kupovat žádné vaše zlaté řetězy.”

A v další:

“Imigranti a teplouši, to mi nedává smysl, přicházejí do naší země, a myslí, že si můžou všechno dovolit”.

Skladba byla odmítnuta už při svém vydání. Kytarista Slash tehdy řekl: “Nelituji, že jsme udělali One in a million. Lituju jen toho, čím jsme si kvůli tomu prošli, a jak lidé vnímali naše osobní pocity.

Axl Rose v roce 1988 vysvětloval, že se inspiroval černými umělci v Los Angeles: “Proč černí můžou přijít a říkat si ‘negře’, ale když to udělá běloch, je zle? Nemám rád omezení žádného druhu. Nemám rád, aby mi někdo říkal co můžu a nemůžu. Použil jsem slovo ‘negr’, protože je to slovo popisující někoho, kdo je pro tebe osina v zadku, problém. Slovo ‘negr’ nemusí nutně znamenat černoch.”

V roce 1992 k tomu dodal: “Byl jsem naštvaný na nějaké černochy, co mě chtěli okrást. Chtěl jsem přímo jim ublížit a urazit je.”

Co se týče veršů o migrantech, Axl řekl: “Hodně lidí ze zemí jako Írán, Pakistán, Čína, Japonsko atd. dostává práci v obchodech a na benzínkách. A pak se k tobě chovají, jako bys sem nepatřil. Slovo “teplouš” prý použil kvůli velmi špatné zkušenosti s homosexuály a pokusu o znásilnění.

“Nejsem proti tomu, ať si dělají co dělají dokud nikomu neubližují a nevnucují mi to.”

Skladbu na začátku 90.let na své sólové album převzal i britský pro-bílý zpěvák a zakladatel kapely Skrewdriver, Ian Stuart.

Komentáře

komentáře