Proč se Izrael účastní pěvecké soutěže Eurovize?

0

Letošní ročník pěvecké soutěže Eurovize vyhrála izraelská zpěvačka. Jak název soutěže napovídá, mělo by se jednat o soutěž evropských interpretů, a tak mnohé jistě napadne, co v ní dělá Izrael, který v Evropě neleží.

Soutěže, které začala v roce 1956 pro země Evropy, se Izrael účastní už od roku 1973 a to proto, že izraelská státní vysílací agentura (IBA) je z nějakého důvodu členem Evropské vysílací unie (EBU). Ač opět název svádí k tomu, že se jedná o evropskou vysílací autoritu, jejími členy jsou například Turecko, Maroko, Egypt a další neevropské státy. Kromě toho jakýmisi vedlejšími členy jsou i další země z celého světa, jako třeba Austrálie, Kuba či Bangladéš.

Izrael za dobu svého působení v soutěži vyhrál čtyřikrát první cenu.

Některé arabské státy v historii soutěže proti účasti Izraele různým způsobem protestovaly. V roce 1978 Izrael vyhrál, ale jordánská televize oznámila, že vyhrála Belgie. Protože izraelská televize byla tehdy v plenkách, mnoho Izraelců sledovalo vysílání právě z Jordánska a o vítězství tak neměli tušení. V roce 2005 se ze soutěže stáhl Libanon, protože libanonské právo existenci Izraele neuznává.

Komentáře

komentáře