Policie nedoporučila anglickým fanouškům vozit na MS ve fotbale anglickou “imperialistickou” vlajku

0

Úředníci z britské policie doporučili anglickým fotbalovým fanouškům, kteří se chystají na mistrovství světa do Ruska, aby nevytahovali anglické národní vlajky, tzv. vlajky sv.Jiří, protože by to prý mohlo být vnímáno “imperialisticky” a “nepřátelsky”. Do Ruska míří až 10 tisíc fanoušků.

Šéf policejního oddělení mající na starosti záležitosti okolo fotbalu Mark Roberts tvrdí, že vlajky sv.Jiří by mohly být pro nepřátelské fanoušky viděny jako cenné trofeje. A anglické fanoušky by to také mohlo spojovat s historií britského impéria.

“Myslím, že by lidé měli být s vlajkami vážně opatrní. Mohou být vnímány téměř imperialisticky a vyvolat nepřátelství,” řekl. “Kříž sv.Jiří je cennou trofejí.”

Roberts se také fanoušky snaží varovat před tím, jak se budou v Rusku chovat. Mnoho z nich (naráží na krajně pravicové postoje části fanoušků) má prý jasné představy, jak se cizinci mají chovat v Anglii, a prosí je, aby v tomto duchu uvažovali, až budou v Rusku a chovali se se stejným respektem, jaký od cizinců požadují v Anglii.

Jakékoliv varování anglické policie směrem ke svým fanouškům je ovšem stejně zbytečné. Ať už budou angličtí fanoušci řádit, nebo sedět v nějaké kavárně jako myšky, pro ruské bijce jsou kvůli své historické fanouškovské pověsti terčem číslo jedna. Což se ukázalo i v Marseille, kde ruská komanda střízlivých fotbalových chuligánů proháněla mnohem větší opilé tlupy anglických fanoušků, kteří neměli většinou žádnou šanci.

Ze strany policie ale tažení proti anglické vlajce není nic nového. V mnoha případech policie tuto vlajku považuje za projev nacionalismu.

Komentáře

komentáře