Před dvěma lety zaútočil v Torontu na vojáky. Soud ho shledal nevinným

0

Ayanle Hassan Ali v březnu 2016 zaútočil v kanadském Torontu na vojáky ve vojenském náborovém centru. Může být ovšem klidný, soud ho osvobodil.

Původně byl Ali obžalován z tří pokusů o vraždu a dalších trestných činů, které měl spáchat v zájmu teroristické organizace. Kvůli jeho údajné schizofrenii nebyl ale za své činy shledán zodpovědným.

Kromě toho jeho právníci argumentovali tím, že jelikož jednal sám, a neměl kontakt na žádnou teroristickou skupinu, nemůže být obžalován za terorismus.

Obžaloba tvrdila, že Ali jednal jako “teroristická skupina o jednom muži”. To ale soud odmítl. Kanadské protiteroristické zákony se prý nevztahují na činy “osamělých vlků”.

Ali 14.března 2016 vstoupil v Torontu do náborového centra s nožem, kde okamžitě zaútočil na uniformované vojáky. Jednoho praštil a sekl po něm nožem. Pokusil se napadnout ještě tří další vojáky, ale byl rychle přemožen.

Soud uznal, že útok byl nábožensky motivovaný, ale mohla za něj Aliho duševní porucha. Ve své duševní poruše si Ali ovšem dokázal v hlavě poskládat teorii, že protože kanadská armáda bojuje v muslimských zemích, je zabití kanadských vojáků ospravedlnitelné.

Na Aliho duševním stavu se shodli psychiatři jako ze strany obhajoby, tak i obžaloby. Ali prý roky seděl sám v místnosti a slyšel hlasy, které mu předávaly poselství radikálního islámu. Podle obhajoby měl být od začátku vyšetřován ne jako terorista, ale jako duševně nemocný.

Ali je od počátku vyšetřování na střežené psychiatrické klinice. O jeho dalším osudu se bude teprve rozhodovat.

Komentáře

komentáře